Móda z bakalářek UMPRUM: mikiny od ilustrátorky, silonkové šaty a masopustní žranice
Zajímavý módní design letos na UMPRUM nevznikal jen v ateliérech módní tvorby nebo designu oděvu a obuvi. Výrazná konceptuální bakalářka v podobě vyšívaných mikin vznikla v Ateliéru ilustrace a v Ateliéru K.O.V. zazářila udržitelná obuv.
Cestu za zajímavým fashion designem z výstav bakalářek a diplomek UMPRUM začínáme mimo návrhářské ateliéry. V ateliéru K.O.V. vznikla krásná udržitelná kolekce obuvi Marie Niny Václavkové s názvem Off-Cuts. O botách, které spojují odkazy na minulost a moderní architekturu s udržitelnou technologií a materiály, jsme informovali v předchozím dílu Modeschau.
Vyšívané mikiny od ilustrátorky
Další výjimečná práce, bakalářka, která se dotýká oděvu, ruční práce a vztahu lidí k oblečení, vznikla v Ateliéru ilustrace UMPRUM. V rozhovoru s Kristýnou Fingerlandovou se dozvíte, jak vznikala série sedmi ručně vyšívaných mikin Metanoia. Expresivní dřevěný štendr, který byl součástí instalace Metanoia, pro Kristýnu přímo na míru konceptu vytvořil David Střeleček. Podívejte se do fotogalerie na FB Modeschau.
„Měla jsem pocit, že na mě a obecně na mou generaci je vyvíjený velký tlak, abychom byli úspěšní a výkonní. Máme příliš mnoho možností, a jen někteří z nás se dovedou v tomhle chaosu zorientovat a najít si nějakou vlastní cestu. Na ty méně šťastné jedince, kterým to déle trvá, společnost tlačí, aby se sebou honem začali něco dělat,“ popisuje myšlenky, které jsou za jednou z výšivek Kristýna Fingerlandová.
Říká, že ruční práce jí pomohla k uklidnění a koncentraci. Vedle pocitů deprese a FOMO jsou do pracně vyšívaných mikin promítnuté kritické komentáře vůči rychlé módě, konzumnímu stylu života, narcismu a povrchnosti života na sociálních sítích. Kristýna by časem mikiny ráda vydražila a výtěžkem pomohla k řešení konkrétních problémů. Poslechněte si víc v rozhovoru Modeschau.
Masopustní žranice, šaty ze silonek a fragmentované košile
V Ateliéru designu oděvu a obuvi byla letos tématem česká historie a tradice. Té se přidržela i bakalářka Natálie Dufkové, inspirovaná masopustem. Tvarově i barevně expresivní modely doplňuje série unisexových triček s potiskem, který kritizuje konzumní životní styl. „Chtěla jsem tradiční masopust oživit v současném oděvu a upozornit na to, že dnešní životní styl je jako neomezený nonstop masopust. Dříve byla ta oslava jasně časově ohraničená a rámovalo ji období přísného půstu,“ popisuje Natálie Dufková.
Hned dvě zajímavé bakalářky vznikly v Ateliéru módní tvorby. Skrz dalekohled mohli návštěvníci okukovat vysoko u stropu zavěšené košile Jana Grabowského. Instalace si hrála s myšlenkou nemožnosti komplexního vnímání světa kolem nás. Celkový obraz vnímáme skrz detaily a často nám některé z nich při pohledu na celek utečou, nebo naopak vidíme jen některé detaily a uniká nám celek. „Moje modely jsou komplexní, ale zároveň vytvořené z malých částí. Skrz dalekohled je nikdy nevidíte celé, sledujete jen detaily. Pracoval jsem s motivem košile, historicky původně spodního prádla, které se během času stalo svrchním oděvem a pevnou součástí dnešního oděvního tvarosloví,“ popisuje Jan Grabowski.
V malém intimním obydlí z latí a silonek vystavil svou bakalářku Mikuláš Brukner. „Jsou to oděvy ušité z rozstříhaných punčoch. Připravil jsem jednoduchý střih, podle kterého se dají na domácím stroji ze starých silonek ušít šaty. Součástí instalace je i brožurka, podle které si to mohou návštěvníci sami zkusit doma,“ popisuje Mikuláš Brukner.
Na silonkách ho zaujala elasticita, díky které se nemusel soustředit na klasickou střihovou konstrukci. Zaměřil se na kresby, které vytváří na lidském těle švy, a různě silonky barvil. Hlavním tématem kolekce jsou výrazné a protichůdné emoce, i proto je v instalaci několikrát zmíněna česká písnička Krajina posedlá tmou. V rozhovoru s Mikulášem se dozvíte víc o silonkové bakalářce i o tom, na čem bude pracovat pro československý magazín VOGUE.
Playlist:
L I M – Organ
Bladee feat. Uli K – That Thing You Do
NAVA – Ritual_Factory Flaws
kazety – krajina posedlá tmou
SOPHIE – It’s Okay to Cry
Lndfk – Love Bombing
Kelela – Blue Light
Toxe – Honey Island
Sevdaliza – Bluecid
Sami Baha – Chunk
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka