Muži se víc zapojují do péče o děti, přebírají ale zábavné úkoly. Otravné věci jsou dál na ženách

19. červen 2024

„Ženy jsou v českých domácnostech stále hlavně zodpovědné za úklid, praní, vaření. To jsou věci, které jsou strašně časově náročné, nejdou moc odkládat a musíte se jim věnovat každý den. Z mých rozhovorů často vyplývá, že ženám chybí ocenění za to, že bez toho, co ony dělají, by jejich partneři nemohli dělat v klidu svoji práci,“ říká Martina Dvořáková, zakladatelka projektu Férová domácnost.

Martina Dvořáková se dlouhodobě věnuje spravedlivému dělení domácích prací mezi partnery a zajímá se o to, v jakých modelech jsou rodiny spokojené. „Setkala jsem se s tím, že když se partneři snaží o to, aby měli všechno doma rozdělené fifty-fifty, stojí je to hrozně moc energie a spokojenost to nepřináší,“ říká autorka dotazníku Audit domácnosti.

„Výzkumy ukazují, že když jsou domácí práce rozdělené půl na půl, ženy nejsou spokojené. Jsou spokojené, když je to šedesát na čtyřicet. Jinak mají pocit, že toho nedělají dost a nedostávají své roli v rodině. Takže je vidět, že obrazy toho, jak by to mělo být, jsou v nás hluboce zakořeněné,“ upozorňuje Martina.

„Domácí práce je kromě fyzické práce i mentální rodičovská zátěž, což je obrovský balík. A tuhle zátěž mají partneři často největší problém si rozdělit. V českých rodinách stále převažuje ten model, že muž je živitel rodiny a žena pečuje o děti a stará se o domácnost. Ukazuje se, že se muži více zapojují do péče o děti, což je super. Na druhou stranu se ukazuje i to, že přebírají ty zábavnější části péče, třeba aktivní trávení volného času nebo plánování dovolené. Ta práce, která nikoho moc nebaví, která je spojená s mentální zátěží a kdy se musí hlídat termíny a foukat bolístky, to zůstává na ženách,“ říká Martina Dvořáková.

Jaká je nejnáročnější domácí práce? Jak zapojit děti? Poslechněte si Houpačky.

Spustit audio

Související