„Na hacknutých strojích pletou designéři i babičky.“ Česká programátorka spojuje domácí DIY s průmyslem
Absolventka UMPRUM Zuzana Ševčíková je programátorka pletacích strojů. Napojila se na mezinárodní komunitu, která hackuje staré domácí pletací stroje. Učí se DIY techniky a zkoumá, jak by se daly zužitkovat v profi průmyslové výrobě. „Hacknuté pletací stroje fungují podobně jako domácí 3D tiskárny. Stáhneš data z internetu a vypleteš si vlastní produkt doma v obýváku,“ vysvětluje. Poslechněte si, kdo hackování domácích strojů rozjel a jaký mají takové stroje potenciál.
„Největší část komunity tvoří paní ve věku 40 až 70 let, převážně Američanky, které umí pracovat s elektronikou. Často jsou to bývalé dealerky, které v 80. letech tyhle stroje prodávaly,“ popisuje Zuzana. Dodává ale, že v komunitě je také řada mladých designérek a tvůrců, kteří experimentují s technickými a estetickými možnostmi hacknutých pletacích strojů.
Poslechněte si, jak hackování pletacích strojů rozjel inženýr zaměřený na otevřený software Steve Conclin, jaká estetika je s domácím strojovým pletením spojená a co všechno se na starých mašinách díky výměně disket za čipy dá vytvořit.
Se Zuzanou natáčíme přes videohovor. Momentálně je totiž na stáži v zásadní evropské instituci pro strojové pletení a tkaní, v TextielMuseu v holandském Tilburgu. Zdokonaluje se v práci s pletacími stroji a zároveň pracuje pro zkušenou designérku zaměřenou na pletené svršky bot.
„TextielMuseum je výjimečná instituce. Je tu skvělé technické zázemí a výborní programátoři, kteří experimentují a realizují věci, jaké jinde vůbec není možné dělat,“ popisuje Zuzana.
Vedle pletení a hackování strojů jsme probraly také její osobní styl nebo návrhy divadelních kostýmů pro hru Žabí zámek v Naivním divadle v Liberci. Představení v režii Markéty Sýkorové má premiéru 26. února a Zuzana pro něj vytvořila surrealistické pletené kostýmy.
V čem je kouzlo pletení na hacknutém stroji? Jak funguje mezinárodní pletařská komunita? Na jaký svetr nedá Zuzana Ševčíková dopustit a odkud si půjčuje šaty na výjimečné společenské příležitosti? Poslechněte si víc v podcastu Šatníky.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka