Na psaní potřebuju být sám a mrznout, říká Marek Šindelka

25. prosinec 2019
Liberatura

„S dětmi teď zažívám takovou resuscitaci Vánoc. Před časem jsem je přestal brát vážně, tenhle svátek věcí, jak to někdo hezky nazval. Ale s tím dětským pohledem je to zase nové a čerstvé,“ říká Marek, který spolu s dcerami objevuje nové věci i při vyprávění příběhů. „Každý večer před spaním si vymýšlíme pohádky, dáváme spolu dohromady ingredience a z toho to roste. Asi nikdy jsem toho nenafabuloval tolik jako teď.“

S rodinou do jisté míry souvisí i proměna Markova rytmu psaní; zatímco dřív se snažil držet se pravidla, že každý den napíše aspoň něco, teď už prý toho za běžného provozu schopný není, takže většina jeho věcí vzniká při zahraničních pobytech. „Mám rozepsanou prózu, na které jsem začal dělat minulý podzim ve Skotsku, v takové izolaci, skvěle jsem se tam rozepsal. Pak jsem ještě chvíli jel na téhle vlně, když jsem se vrátil, a pak to najednou úplně spadlo, totální mrtvo, jak kdybych byl paralyzovaný. Furt jsem jenom rozepisoval a opisoval to samé,“ prozrazuje Marek, který teď čeká, až tenhle motor zase „naskočí“. „Jsem ve stadiu, kdy chodím kolem toho, co se mi povedlo, a nemám odvahu udělat ten krok za ohrádku toho, co už jsem napsal.“

Čtěte také

Zatímco na novou prózu si tak budeme nejspíš muset ještě chvíli počkat, na pultech se teď trochu překvapivě znovu objevila jeho prozaická prvotina Chyba, ovšem s výraznými úpravami a škrty. „Chyba je taková moje noční můra, která mě pronásleduje. Už jednou jsem odmítl nabídku nakladatele na nové vydání, chtěl jsem ji nechal spát, ať je to ta juvenilie, se vší energií i naivitou mých tehdejších představ o literatuře. Od té doby se ale změnilo všechno, můj život, mí oblíbení autoři, můj styl, jazyk.“ Na druhou nabídku nakonec kývl s tím, že proškrtá alespoň nějaké pasáže. „Skončilo to tak, že jsem s tou knihou ležel jak na pitevním stole, samozřejmě to nebyly žádné malé škrty, jakmile jsem to otevřel, zjistil jsem, že píšu úplně nový text.“

Spisovatelské neurózy, nedopsané texty, ideální teplota na psaní a znovuobjevená radost z Vánoc. Poslechněte si sváteční speciál Liberatury s Markem Šindelkou.

autoři: Jonáš Zbořil , Karolína Demelová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.