Naši předkové se styděli, že mají dřevěný dům. A dnes žijeme v době dřevěné, říká architekt Valouch

3. prosinec 2020

S architekty Štěpánem Valouchem a Jiřím Opočenským ze studia ov-a jsme se sešli jen pár hodin po tom, co získali Českou cenu za architekturu. A to za sídlo firmy Lasvit v Novém Boru, kde se potkává staré s novým. Součástí jsou i historické roubenky – dříve maskované omítkou.

Česká cena za architekturu je zřejmě nejvýznamnější tuzemské architektonické ocenění. Den před natáčením Bourání ji Štěpánu Valouchovi a Jiřímu Opočenskému doručila delegace vedená Davidem Vávrou v přímém přenosu České televize. A jaké jsou jejich dojmy? „Ten pocit je slavnostní,“ říká Opočenský. Cena jim potvrdila, že jdou ve své práci správným směrem. Delegace dovezla kromě trofeje i lahev vodky, kterou slavnostní moment stvrdili.

Mluvili jsme nejvíc o vítězném projektu, sídle firmy Lasvit. O pět let trvajícím projektování. O tom, jak se restaurovaly historické roubené domy, jak mezi ně vložit současnou stavbu a jak se vyvíjelo speciální sklo na fasádu. Zkrátka o soužití starého a nového.

„Tomu sousedskému vztahu jsme se snažili napomoci měřítkem nových budov, které přejímají tvar a velikost roubenek,“ říká Opočenský. Přitom jsou ale zcela současné. Takže řeč byla i o tom, jak o svém přístupu přesvědčovali památkovou péči.

Probrali jsme také další projekty studia o-va: apartmánové domy v Peci pod Sněžkou (a proč jsou tak velké), chystanou úpravu Tachovského náměstí v Praze na Žižkově, kulturní dům v Neratovicích nebo sportovní halu v Suchdole.

Došlo i na to, jak funguje a jak se rozrůstá jejich ateliér. Když byli v roce 2009 hosty Adama Gebriana v tomto pořadu, byli dva. Teď je jich kolem deseti, kromě nich většinou mladí architekti po škole – prý velmi schopní, protože nároky na vysoce konkurenčním pracovním trhu jsou vysoké. „Já bych asi konkurzem do naší kanceláře neprošel,“ směje se Opočenský.

A jaký je jejich vztah po letech společného vedení ateliéru? „Včera jsme si dali spolu panáka a hezky jsme si povídali jako už dlouho ne,“ říká Valouch. Vést společný ateliér obnáší hlavně řešit provozní, často nepříjemné záležitosti. Ale oba potvrzují, že jsou pořád kamarádi.

Poslechněte si nové Bourání s Jiřím Opočenským a Štěpánem Valouchem o tom, jak získali Českou cenu za architekturu, o apartmánech, o kráse a o jejich ateliéru ov-a.

Spustit audio