Naslouchat a respektovat názor druhého. Jak komunikovat o evropských tématech?
Letos slavíme výročí 20 let od vstupu do Evropské unie a čekají nás volby do Evropského parlamentu. Jak komunikujeme o evropských tématech, co jsme se o EU dozvěděli ve škole a kde jinde hledat informace? Studovna se tentokrát přesunula z rozhlasu na Akademii Díky, že můžem.
„Je důležité vědět, jak Evropská unie funguje,” říká Lukefry a k volbám, které se konají 7. a 8. června, doporučuje nezapomenout si občanku. „Zkuste si ověřovat informace a najít si je z více zdrojů,” dodává Tomáš Novotný. „Je to i o čtení věcí v kontextu,” doplňuje Lukefry a jako příklad uvádí zprávu o tom, že Brusel chtěl údajně zakázat prodej křečků.
„Byl to ukázkový příklad toho, jak se informace extrémně zkrátila do titulku. Když jste se začetli do článku, zjistili jste, že se Unie jenom začala zabývat tím, v jakých podmínkách jsou občas chována domácí zvířata,” vysvětluje Lukefry. „Jádro pudla je ve vzdělávání,” dodává Tomáš s tím, že by se evropská témata měla probírat na základních i na středních školách.
„Pracujeme na několika příspěvcích, které se týkají voleb do Evropského parlamentu a postupně objasňujeme, o co se jedná,” uvádí Michaela z platformy Politika (nejen) pro mladé příklad komunikace na Instagramu, kde sdílí informace o současném českém i zahraničním dění. „Sloužíme jako takový rozcestník,” dodává.
„Musí to být věrohodné,” říká Lukefry o zprostředkování evropských témat skrze influencery. „Když o Evropské unii začne najednou mluvit lifestylová influencerka, tak jí to nikdo věřit nebude a všichni jí osočí z toho, že je zaplacená, aby dělala propagandu evropskému systému. To může být kontraproduktivní,” říká Lukefry. Jak komunikovat nejen na sítích, ale i se svými blízkými? „Naslouchat a říct jim, že respektujete jejich názor,” doporučuje k rodinnému obědu Tomáš Novotný.
Tento speciální díl Studovny je součástí série debat, které vznikají ve spolupráci se spolkem Díky, že můžem.
Související
-
Potřebujeme zahltit sítě a nenechat je populistům. S greenfluencerkou o tom, jak se nezbláznit
Nejlepším předpokladem k aktivismu je být shlukem buněk, opatřeným inteligencí, vědomím a vůlí. To všechno má Rozárie Haškovcová a využívá toho na svém instagramovém účtu.
-
Meta a Open AI podepsaly pakt proti dezinformacím generovaným AI. Omezit je mají hlavně ve volbách
Během Mnichovské bezpečnostní konference podepsaly technologické společnosti pakt, který má zabránit využívání nástrojů umělé inteligence k narušování demokratických voleb.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.