Nechci umírat sama. Poslechněte si dokument, ve kterém o smrti mluví umírající

26. červen 2017

„Připadám si, jako bych byla na pustém ostrově, všude kolem byla veliká bouře a nikde nebyli lidi,“ popisuje paní Jana, která umírá, svůj pocit v dokumentu Sabiny Vrbkové. Každý z nás občas trpí strachem ze smrti. Autorka dokumentu se rozhodla vlastní strach vyléčit šokem. Přihlásila se jako dobrovolnice do hospicu.

Sabina Vrbková si v dokumentu nazvaném Nechci umírat sama povídá s lidmi, kteří se ocitli na konci své životní pouti, a snaží se rozptýlit jejich pocit samoty. Poznala, že tato setkání pomáhají nejen umírajícím, ale také jí samotné, a uvědomila si důležitost lásky a soucitu, na které má člověk sklon zapomínat.

Sabina Vrbková je rozhlasová reportérka, která pro rozhlas pracuje od roku 2003. Po absolvování sociologie a filozofie na brněnské filozofické fakultě nastoupila jako krajanská zpravodajka do brněnského studia Českého rozhlasu. Po dvou letech se na čas odstěhovala do Prahy, kde se začala věnovat i jiným rozhlasovým formátům. Dnes se ve svých reportážích a pořadech věnuje historii, ale také současnosti, kterou zpracovává skrze svoje osobní zážitky.

„Rozhlas je pro mne unikátní v tom, že je velice intimní, lze ho poslouchat se zavřenýma očima. Do mikrofonu dokážu říct to, co bych na kameru neřekla. Rozhlasový dokument je ideální prostor pro sdílení intimních výpovědí a otevírá tak dveře přímo do lidské duše,“ říká Sabina Vrbková.

Nechci umírat sama
Autorka: Sabina Vrbková, dramaturgie: Brit Jensen, zvuk: Jiří Slavičínský

autor: Sabina Vrbková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.