Nemůžete si najít partnera a slýcháte, že jste vybíraví? Co nejčastěji komplikuje lidem vztahy?

12. listopad 2019

„Když se jeden na druhého může spolehnout, je to k nezaplacení. V dobrém i ve zlém, ve zdraví i nemoci,“ říká v magazínu Balanc Tomáš Zetek, terapeut a lektor, který ve vztahové akademii lidi učí překonávat nejčastější partnerské překážky. Počáteční období zamilovanosti pomine a pár musí řešit problémy, o kterých ani nevěděl, že mohou existovat.

„Pravděpodobnost, že první vztahy vydrží navěky, není vysoká. Ve vztazích teprve nabíráme zkušenosti.“ Nejdřív vůbec netušíme, co máme od vztahu očekávat, a představy o partnerství přebíráme od okolí, z toho, co je ve společnosti běžné. Taková představa ale narazí na realitu našich potřeb, přání a nedostatků. Teprve když člověk dobře pozná sám sebe, zjistí, jaký typ vztahu a partnera nebo partnerky potřebuje.

„Člověk nebude mít nikdy hotovo. Na vztah se nelze pořád připravovat. Aby nám pak neujel vlak.“ Spojením dvou lidí vzniká vztah, který žije vlastním životem. Nepatří ani jednomu z partnerů. Je v něm i stín obou partnerů, negativní vlastnosti, ale i ty nerozvinuté a zanedbané. Vyplují na povrch právě až v kontaktu s někým blízkým. S přáteli, rodinou nebo kolegy máme vztahy jiné, nejsou tolik blízké. Čím více si někoho pustíme do života, tím více jsme vůči němu citliví a druzí nás, často nevědomě, zraňují.

Čtěte také

„Musíme si nastavit hranice. Kde jsem já a kde začíná vztah. Jinak se může osobnost zadusit.“ Vztah nepatří ani jednomu, je to společná věc. Stejně jako kdyby si pár koupil dohromady květinu, o kterou se bude starat. Společnou péčí o vztah vzniká hodnota, kterou by dva jednotlivci nebyli schopni vytvořit, je k tomu potřeba zodpovědnost.

„Vztah je citová vazba, nebývá z rozumu. Proto je nutné se druhému otevřít. Citovost a vztahovost není v naší společnosti rozvinutá.“ Je dobré pátrat po tom, proč jsme uzavření nejen před svým partnerem nebo partnerkou, ale před celým světem. Když nejsme zdravě otevření, tak to vyvolává problémy. V hlavě máme nějaký problém, něco nás trápí, třeba to ani se vztahem nesouvisí. Ale když to nebudeme dobrým způsobem s druhým sdílet, tak si začne důvody domýšlet a začne se obávat.

Pusťte si kompletní rozhovor o nejčastějších překážkách ve vztazích a o dlouhém hledání partnera.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.