Nesnadný, a přece krásný hluk japonských Endon znovu hraje na struny smutku

20. červen 2024

Jsou to tři roky, co předčasně zemřel Etsuo Nagura, hlukař japonské kapely Endon, kterou navíc nedávno opustil i její bubeník. Zbývající členové to ale nevzdávají, ani se nesnaží někdejší hudebníky nahrazovat – věrni svému odvěkému hledačství pokračují jako trio a singlem Time Does Not Heal naznačují, že nechávají za obzorem grindcore a ještě hlouběji se noří do ohledávání možností skličujícího noisu.

Smutek je klíčový i pro Madeline Johnson, americkou hudebnici, jejíž projekt Midwife vydá po létě čtvrté album. To se jmenuje No Depression in Heaven a znovu tematizuje sny, vzpomínky a vztah mezi nimi. Písničky nového alba, které teď uvádí singl Killdozer, vznikaly na cestách a s toposem americké dálnice je deska až nečekaně spjatá.

Poměrně rušno je pak i na anglické, respektive mezinárodní hardcore-punkové scéně. První singl z velmi očekávané desky vydali High Vis a podle všeho budou dál pokračovat v tom, co jim jde prozatím skvěle, tedy kombinovat klasickou HC výbušnost a tvrdost s téměř až britpopovými nápěvy a melodiemi. To vše při zachování lyriky, která jde více do emoční i společenské hloubky, než by se mohlo na první dojem zdát.

S velmi zajímavými texty pak pracují i italští okultní punks Festa del Perdono a mezinárodní úderné komando usazené v Berlíně Sihir. Obě dvě tyto kapely vydávají své nové desky na londýnském labelu La Vida Es Un Mus, který vede španělský emigrant Paco.

Horečnatý extrém v podání Nails, zamlžená poetika Midwife anebo hudba na pomezí chytré dekonstrukce a až infantilní hravosti, jak ji hrají Emil Amos a Alex Hall z Grails. Poslechněte si, které desky nás obšťastní během letošního léta.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.