Netflix oživuje He-Mana: Animovaný seriál She-Ra restartuje osmdesátkovou hračkářskou legendu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy He-Man

V osmdesátých letech patřily figurky He-Man and the Masters of the Universe k nejoblíbenějším dětským hračkám v Americe. Na začátku devadesátých let zasáhla tahle vlna i česká hračkářství. Dávno zapomenutou legendu letos oživuje Netflix. Na jeho stránkách se můžete podívat mimo jiné i na nový animovaný seriál ze světa této značky She-Ra and the Princesses of Power od tvůrkyně komiksu Záleskautky Noelle Stevenson.

„Při moci šedé lebky!“ Tímto pokřikem vítal diváky animovaného televizního seriálu princ Adam alias He-Man. Svalnatý blondýn s obřím mečem se stal ústřední postavou značky Masters of the Universe od hračkářské firmy Mattel. Adam procházel divokou krajinou planety Eternia, kde bojoval se zlotřilým čarodějem Skeletorem, který toužil dobýt hrad Grayskull a dostat se tak k tajemství umožňujícímu ovládnout celý svět.

Není těžké uhodnout, kde leží inspirace série, která v roce 1982 měla konkurovat nástupu hraček podle nesmírně populárních Hvězdných válek. Návrháři Mattelu sáhli po tradici literární sword and sorcery sahající ke Conanovi Roberta E. Howarda a zkombinovali ji se space operou ve stylu zmíněných Star Wars. Masters of the Universe byla série figurek ve stylu starších konkurenčních značek jako G. I. Joe. A také ve stylu Barbie, kterou Mattel prodával svým zákaznicím už řadu desetiletí.

She Ra alias Adora

Figurky Masters of the Universe ale byly mnohem stylizovanější a dynamičtější než dřívější action figures. Byl na nich znát vliv superhrdinského komiksu nebo fantasy artu Franka Frazetty. Idea celé značky se odvíjela od principu „moci“ (power). Návrháři vycházeli z toho, že jejich zákazníci, to znamená malé děti, prakticky žádnou moc nemají, protože musí poslouchat dospělé. Popularitu značky mohutně podpořil také animovaný televizní seriál He-Man and the Masters of the Universe, který se začal vysílat v roce 1983.

Série s He-Manem oslovovala hlavně kluky, Mattel nicméně rozšířil vesmír Masters of the Universe také o řadu, která myslela spíš na dívčí zákazníky. Tak se zrodila „princezna moci“ She-Ra alias Adora, která se také pomocí obřího meče vypořádává se zlým čarodějem Hordakem na planetě Etheria. Příběh She-Ry je samozřejmě He-Man obkreslený přes hodně tenký průklepák, ale aspoň ukázal mladým dívkám silnou hrdinku, která se v mnoha ohledech vyrovná svému mužskému protějšku. Televizní seriál She-Ra: The Princess of Power ovšem tuhle rovnováhu dost neblaze vychyluje – v prvních epizodách je She-Ra důstojnicí ve službách zlého Hordaka a teprve He-Man (se slušnou zásobou šovinistických hlášek) ji přesvědčí, že se má postavit na stranu dobra a bojovat společně s armádou rebelů proti svému bývalému pánovi.

Sláva Masters of the Universe trvala po celá osmdesátá léta, v dalších desetiletích ale vadla. Dnes se figurky této řady stále vyrábí, ale kupují si je spíš stárnoucí sběratelé než malé děti. Uhasínající popularitu této značky ale nyní trochu rozdmýchal Netflix. Celou historii mattelovské řady můžete na této službě sledovat v povedeném celovečerním dokumentu Power of Grayskull: The Definitive History of He-Man and the Masters of the Universe (jeho tvůrci mimochodem momentálně pracují na dokumentu o barbaru Conanovi). Najdete tu také 65 epizod osmdesátkové animované série o He-Manovi a stejný počet dílů starého seriálu s She-Rou. Především se tu ale v listopadu objevil úplně nový animovaný seriál She-Ra and the Princesses of Power, který pro Netflix vyrobilo studio DreamWorks.

Nová She-Ra má s tou starou společného jen velmi málo. A je to svým způsobem dobře. Její hlavní smysl už totiž samozřejmě není dělat reklamu hračkám Mattelu, ale vyprávět zajímavý příběh. Spíš než k žánru sword and sorcery má blízko k novým animovaným seriálům pro celou rodinu, jako jsou Steven Universe od Cartoon Network nebo další netflixovské série Hilda.

Autorkou nové She-Ry je ostatně komiksová scenáristka Noelle Stevenson, jejíž kreslený seriál Záleskautky se tomuto proudu dost podobá. Princesses of Power díky ní nejsou vůbec pojaté jako smršť akčních scén prokládaných drsňáckými hláškami a vtípky, což byl případ osmdesátkových animáků ze světa Masters of the Universe. Stevenson si dává daleko větší práci s rozvíjením svých postav a jejich vztahů. Stejně jako v Záleskautkách i tady vytvořila vesmír, který je v zásadě velmi přátelský a plný sympatických, dobrosrdečných postav – a to včetně záporáků. I v táboře zlého Hordaka se najde spousta hrdinek, které nejsou absolutně zkažené, ale mají víc povahových vrstev a zajímavější důvody, proč pracují v Hordakových službách. Také máme pocit, že se nacházíme ve světě, kde je prostor i pro všednější a méně brutální životní starosti, než je permanentní bojování.

Animovaný seriál She-Ra restartuje osmdestákovou hračkářskou legendu

Úplně jiná je i kresba nového seriálu. Spíš než superhrdinskou akční linku osmdesátkových seriálů připomíná klasický styl dětských cartoonů, v tomhle případě silně ovlivněný japonským anime, ať už je to studio Ghibli, nebo transformační sekvence, které jako by vypadly z mahó šódžo seriálů typu Sailor Moon. Další inspirací, kterou tvůrci zmiňují, jsou futuristické fantasmagorie slavného francouzského výtvarníka Moebia.

Seriál sice vzbudil velké mrzení u některých ortodoxních fanoušků starých Masters of the Universe, mnoho reakcí ale bylo veskrze pozitivních. Řada amatérských výtvarnic a výtvarníků nadšeně převzala nový design postav matellovských figurek do svých fan artů. Stevenson zkrátka na troskách původního seriálu vybudovala svůj vlastní vesmír, kde sice tak trochu jde i o zuřivou válku dobra s absolutním zlem, ale daleko víc se řeší mnohem všednější, ale také zapeklitější problémy mezilidských vztahů. Nová She-Ra sice neobstojí v konkurenci špičkových animovaných sérií jako Avatar nebo zmiňovaný Steven Universe, které jí někteří kritici vnucují, ale i pro he-manovské nostalgiky je to dobrá příležitost oprášit staré figurky Skeletora a dalších a při tom sledovat seriál, za který se dnes vůbec nemáme důvod stydět.

Více o barbaru Conanovi z hračkářství, moci šedé lebky a přátelství na planetě Etheria si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.