Neučte děti číst a psát jako zrakovou dovednost, mnohem důležitější je umět pracovat s jazykem
![](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_16x9_tablet/public/images/e60c7dfc0e485e975455e43b44579fdc.jpg?itok=Ik_A7MwT)
Nečtěte jen dětem, ale o příběhu si vyprávějte a přehrávejte si ho jako divadlo, radí psycholožka a logopedka. Poslechněte si celé Houpačky
Kdo čeká u dětí s rozvojem schopnosti číst a psát až na první třídu a snahu učitelů, může se dočkat nemilého překvapení. Rozvíjet gramotnost je totiž důležité už u předškolních dětí, a to nikoliv drilem nad knihou, ale pomocí jazykových her. U dětí s poruchou učení je tak možné výrazně předcházet budoucím potížím ve škole.
„Existují studie, které dokládají, že v oblasti šestého chromozomu lze identifikovat geny, které souvisí s dyslexií, ale velkou roli hrají i sociální a ekonomické faktory, které souvisí s gramotností,“ vysvětluje psycholožka a logopedka Alžběta Větrovská Zemánková. Podle ní je proto důležité, aby děti viděly v rodině, že čtení a psaní je spojeno s příjemnými zážitky, a je dobré s dětmi hrát hry zaměřené na jazyk.
Pro děti je totiž přínosnější, když si dokážou uvědomit pomocí zvukové stránky slov, jak jazyk funguje, než se věnovat vizuální stránce jazyka a tomu, jak se co píše a jak písmena vypadají. Podle Větrovské Zemánkové je problém, že na českém knižním trhu dominují materiály zaměřené na předškoláky a i na děti s poruchou učení, které akcentují zrakové úkony spojené s textem, a nikoliv na takzvané „fonematické uvědomování“.
To je schopnost uvědomovat si hláskovou strukturu slov a vědomě s ní manipulovat a výzkum ukazuje, že taková schopnost je pro raný vývoj gramotnosti zdaleka nejdůležitější. Když je dítě schopno si hrát s hláskovou strukturou slov, tak nemusí vůbec znát písmena, ale přesto má kvalitní předpoklady pro to, se naučit číst a psát velice dobře.
Naučte se hry, které pomohou vašemu dítěti rozvíjet jeho jazykové schopnosti, pusťte si celý rozhovor s Alžbětou Větrovskou Zemánkovou ze záznamu!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.