Nezávislá neznamená nezajímavá: studentský Fashion Event Dotek ukázal nové trendy

Studentský Fashion Event Dotek ukázal nové trendy
Studentský Fashion Event Dotek ukázal nové trendy

Ačkoliv je Dotek každoročně pořádaný jiným studentským týmem ze zlínské UTB, vždy stojí za návštěvu. Studenti se pokaždé snaží přijít s nějakým vylepšením. Letos přibyl do charitativní dražby vedle módy i produktový design a doplňky. A jako speciální host a patronka akce zhlédla všechny módní přehlídky známá česká módní novinářka Františka Čížková. Kdo zazářil, jaké trendy se předvedly a jak studentské kolekce a dražbu Doteku 2019 zhodnotila Františka Čížková?

Fashion Event Dotek je studentská akce s charitativním přesahem. Vedle přednášek, diskusí a módních přehlídek je už tradičně součástí programu dobročinná aukce. Tentokrát šly peníze z dražby produktového a módního designu na podporu sdružení Mamma Help, které pomáhá pacientkám s rakovinou prsu a jejich blízkým.

Přednášky a přehlídky Doteku 2019 přinesly průřez trendy, které hýbou nejen mladou a nezávislou módou. Podobně jako na březnovém pražském týdnu módy MBPFW i v Olomouci jsme viděli inspiraci historickou módou, konkrétně barokem. Do současného a velmi nositelného oděvu ho převedl Tomáš Višňovský. Po něm se představila podle názoru Modeschau nejsilnější kolekce Doteku 2019: srbská designérka Milica Vukadinovič skvěle kombinuje prvky ze sportovní a outdoorové módy s praktickým a pohodlným urban stylem. S lehkostí a vkusem spojuje výrazné barvy a objemné siluety s propracovanými detaily a doplňky.

Studentský Fashion Event Dotek ukázal nové trendy

Kristýna Danieličová ukázala povedenou, i když rozsahem malou konceptuální kolekci. Výrazně barevné doplňky byly pracně vytvořené ze stovek malých dětských hraček a z ortopedických pomůcek k vyrovnávání tělesných dysbalancí při růstu. Na první pohled barevné, sladké a hravé dětství, na druhý psychicky i fyzicky náročné období tvarování osobnosti i těla. Milovníkům konceptuální módy v minimalistickém duchu udělala radost kolekce dua Sestry, které se prezentovalo i na nedávné Malé noci módy v Brně. Lehce rozšířenou kolekci z MNM uvedl na Doteku mladý slovenský tvůrce Matěj Grznár.

Nejvýraznější fashion performance a silný a odvážný autorský rukopis předvedla Natálie Drevenáková. Studentka brněnské VUT, která podle našeho názoru patří k zářivým talentům současné české studentské tvorby spojené s módou. Kolekce Which War Is Yours, která navazuje na výstavu v brněnské galerii Umakart, předvedla úpletové a pletené šaty a topy s jednoduchými grafickými motivy v kontrastních barvách. Spojila inspiraci válečnou kamufláží a renesanční křížovou cestou. Výsledek je neotřelý, současný, výtvarný a nositelný zároveň.

Studentský Fashion Event Dotek ukázal nové trendy

Nejméně ucelenou kolekci, která byla poskládaná z nositelných a autorsky nepříliš výrazných solitérů, představil Salon č. 4 ve spolupráci s Theó. Závěr studentských shows patřil Italovi Matteu Carlomustovi, který se na Doteku prezentoval už předloni v Brně. Matteo pokračuje v práci s kůží a latexem a zlepšuje se po autorské i řemeslné stránce. Dobře zvládnutou kolekci podtrhl styling a make-up.

Finále události patřilo speciální dražební kolekci poskládané z prací různých autorů. Povedenou akci pak zakončila afterparty s kvalitní a trendovou hudbou a vizualizacemi, na které jsme v Olomouci zvyklí u dalších vyhlášených akcí, jako AFO nebo PAF. Dotek na olomoucké scéně rozhodně nezapadl a ukázal, že nezávislá módní akce může být zajímavá pro široké publikum a zároveň obsahově kvalitní a osvěžující. Těšíme se příště.

Po přehlídkách Dotek 2019 jsme předvedené kolekce probrali s ikonou české módní novinařiny Františkou Čížkovou. Jak se autorka přísné módní policie pro nejčtenější česká média dívá na novou studentskou módu? Jak hodnotí styl v českých ulicích i VIP akcí a kdo podle ní mění situaci na českých červených kobercích? Poslechněte si v rozhovoru Modeschau.

Playlist:

DJH – 20 Dayz
Anstrel – Delight
Jerome – Basilica
Kelela – LMK
Tzekin – Hush
Angel-Ho – Like a Girl
Pixelord – Darknet
Oklou – Samuel