NOVINKY: St. Vincent, Never Sol, Haim, Sheer Mag, Olga Bell a další zvonce

13. červenec 2017
Lonely Dear

Tento týden jsou hudební novinky z Factory ve znamení návratů. Vrací se naše oblíbenkyně St. Vincent, švédský písničkář Lonely Dear nebo olomoučtí Nylon Jail se svým temným country. Dojde ale i na objev z nizozemské punkové scény Zahrada nebo miláčky hudebních serverů Sheer Mag, kteří vydali očekávané album Need To Feel Your Love.

St. Vincent – New York
Credits: Annie Clark
Label: Loma Vista Recordings
Zpěvačka a jedna z nejlepších kytaristek současnosti St. Vincent nevydala desku už tři roky. Annie Clark, jak zní skutečné jméno hudebnice, se věnovala filmu – napsala scénář k horrorové povídce a sama dohlížela na provedení před kamerami. Mlčení s kytarou a mikrofonem prolomila až nedávno, s melancholicky něžnou skladbou New York, kterou vede piano a decentní beat.

Kamaiyah – Build You Up
Credits: Kamaiyah Jamesha Johnson
Label: UMG Records / Interscope
Kalifornská rapperka Kamaiyah na sebe výrazně upozornila loňskou mixtape A Good Night In the Ghetto a v červnu ji časopis XXL vybral do svého prestižního seznamu největších objevů roku. Pětadvacetiletý talent se aktuálně připomíná novým singlem Build You Up, který je předzvěstí její ohlašované a odkládané mixtape Don’t Ever Get It Twisted. Skladba svým zvukem míří do devadesátých let a tehdy populárního stylu new jack swing. Ostatně track sampluje hit Feels Good od Tony! Toni! Toné! z roku 1990.

Mura Masa – Second 2 None (featuring Christine and the Queens)
Credits: Alex Crossan, Héloïse Letissier
Label: Interscope / Downtown
V Normandii narozený, v Anglii usazený jednadvacetiletý producent Mura Masa chystá svoji producentskou desku. Eponymní debut vyjde už příští týden a honosí se slavnými vokalisty. U dveří studia se střídali Damon Albarn, Charli XCX, Asap Rocky nebo Jamie Lidell. Nás z dosud vydaných singlů nejvíce zaujala kolaborace s francouzskou zpěvačkou, která si říká Christine and the Queens. Singl Second 2 None je důkazem, že Mura Masa patří k největším producentským talentům současnosti.

Nylon Jail – Freezing – Point
Credits: Jiřin Jirák, Roman Vičík
Label: self-released
Před třemi lety získali Vinylu jako objev roku, aby se vzápětí rozpadli. Olomoučtí Nylon Jail ale aktuálně hlásí comeback se singlem Freezing – Point. Tak startuje série devíti písní vydávaných v měsíčních intervalech, jež mají na jaře příštího roku poskládat celou desku. Novinku Freezing – Point produkoval Ondřej Ježek s Petrem Mlynářem a o klipovou podobu se postaral Vít Hradil. Věrozvěsti alternativního country z Olomouce Nylon Jail jsou zpět v plné síle.

Haim – Little of Your Love
Credits: Este Haim, Danielle Haim, Alana Haim, Rostam Batmanglij
Label: Polydor
Sesterské trio Haim z Los Angeles se po čtyřech letech vrací s druhou studiovou deskou. Something To Tell You je naší deskou týdne a tak si po prvním singlu Want You Back nasazujeme z desky i druhý singl Little of Your Love. Ten vznikla ze spolupráce s Rostamem Batmanglijem (ex-Vampire Weekend) a podepsaný pod ní je i Ariel Rechtshaid, stálý spolupracovník Haim.

Never Sol – Roza
Credits: Sára Vondrášková
Label: vlastním nákladem
K rok staré skladbě Roza se vrací Sára Vondrášková aka Never Sol. Něžnou klavírní baladu nově doprovází videoklip z dílny Michaely Karáskové-Čejkové, který rozehrává přírodní témata. Klip měl premiéru na serveru Indiecurrent.com. „Roza je o tom, jaké to je zbavit se velmi hlubokého vztahu a intimních pocitů a pokračovat v novém životě. Byť to není vůbec jednoduché,“ prozradila Never Sol v rozhovoru.

Sheer Mag – Suffer Me
Credits: Hart Seely
Label: Wilsuns RC
Filadelfští Sheer Mag právě vydali očekávanou dlouhohrající desku s názvem Need to Feel Your Love. Vedou ji rozverné kytarové vyhrávky a naštvaný, pronikavý hlas frontwoman Hart Seely. Nahrávka si zachovává elektrizující punkovou energii, lo-fi zvuk a dojde i na politiku. „Sheer Mag dokázali, že jsou praví rokenroloví odborníci, kteří díky svým znalostem umí propojit minulost se současností,“ napsal server NPR. Důkazem je hitovka Suffer Me, kterou doprovází i působivý videoklip.

Olga Bell – Special Leave
Credits: Olga Balashova
Label: One Little Indian Records
Původem ruská a v New Yorku usazená hudebnice Olga Bell minulý rok vydala album Tempo, které mělo fungovat jako antropologická studia klubové kultury 90. let. Nyní zveřejnila bez většího povyku EP America o třech skladbách, to má být jakýmsi dovětkem k předchozí nahrávce. Jako ruská imigrantka zkoumá v nejvýraznějším tracku Special Leave limity amerického snu a hraje si s motivem vojáka vracejícího se domů z války.

Zahrada – Frails, Frails, Frails
Credits: Zahrada
Label: self-released
Pevně věříme, že nizozemská punková kapela Zahrada vzala inspiraci pro svůj název od Jiřího Trnky. Nicméně jsou to zatím jen dohady, několik věcí je ale jistých – skupina pochází ze města Nijmegen, je aktivní na tamní squatové a hardcoreové scéně a její členové hráli v kultovní emo-hardcoreové kapele Zegota a ve stále aktivních Lawine. Zahrada je ale zvukově mnohem vlídnější, blíží se ke zvuku hrdinů indie-rocku Dinosaur Jr. Přesvědčí vás skladba Frails, Frails, Frails z připravovaného alba.

Loney Dear – Sum
Credits: Emil Svanängen
Label: Real World Label
Švédský elektro-popový písničkář Loney Dear se vrací po šesti letech a na letošní září připravuje studiovku u vydavatelství Real World, které provozuje Peter Gabriel. Hudba Lonely Dear hned připomene písničkářského ducha Bon Ivera nebo takového Sufjana Stevense. „Bylo to jako plavat v oceánu a nemít se čeho chytit, teď jsem doplaval až na pláž,“ řekl Emil Svanängen, jak zní hudebníkovo pravé jméno. Sedmá studiovka bude temná, slibuje introspekci a její nahrávání bylo pro písničkáře autoterapií. První ukázkou je éterický singl Sum.

Další články autora