Nový cizinecký zákon: Zpřísnit a zkomplikovat

4. červenec 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02921608.jpeg

Nová imigrační pravidla, která míří z ministerstva vnitra do meziresortního řízení, jsou nepřehledná a přísnější než dřív.

Podle ombudsmana a mnoha nevládních organizací zkomplikuje nový balíček zákonů život nejen migrantům, ale i Čechům, kteří si vzali cizince, nebo občanům EU, kteří budou při pobytu delším než 3 měsíce potřebovat povolení. Normy posilují moc úředníků a tajných služeb a někteří odborníci o nich mluví jako o návratu do totalitních dob, kdy mělo ministerstvo vnitra a státní bezpečnost bezbřehou moc.

V situaci, kdy mi jako Češce při svatbě s Američanem dal dost zabrat i stávající systém, mě tyto informace děsí. A nejsem sama. Zdá se mi, že šrouby se postupně utahují víc a víc. Moje dva roky stará zkušenost se stresujícím kolečkem po úřadech a cizinecké policii byla ještě poměrně pohodová – ve srovnání s přáteli, kteří si tím samým procházeli vloni. Jejich svatba je stála ještě nepříjemnější výslechy než nás a horší domovní prohlídky, včetně vyhrožování uvězněním budoucího manžela – cizince, ačkoliv měli podle oficiálních pravidel všechny povinné papíry v pořádku. Prostě se cizinecké policii z nějakého důvodu nelíbili. Podle nových pravidel by si na ně navíc došlápla i zpravodajská služba.

Netěším se na to, až se po uplynutí několika let od svatby začneme pokoušet o povolení k trvalému pobytu. Nová úprava má mít v součtu bez vyhlášek 629 paragrafů a více než 350 stran. Už předtím jsem potřebovala pomoc s překladem nesrozumitelného úředního jazyka a s orientací v tom, co od nás kdo chce a v jakém pořadí máme kde co předkládat. A už předtím jsem se setkala s nabídkami od podivných specialistů, že když zaplatím určitou částku, všechno za mě vyřídí v neobvykle krátkém čase. Tihle lidé si evidentně s novým složitějším systémem vydělají ještě více. Samozřejmě tím chci znova projít bez nich, ale mám z průběhu a výsledku celého procesu předem obavy. A to je řeč o cizincích – Američanech, se kterými se podle příběhů, co znám, zachází mnohem lépe než s jinými cizinci. Asiati, Rusové a další migranti z východu to obvykle mají ještě těžší.

02908415.jpeg

Původně měl být nový návrh zákona jednodušší a srozumitelnější. Výsledná podoba je ale dvakrát delší a komplikovanější. (Ministerstvo vnitra tvrdí, že je to kvůli provázání se složitou legislativou EU.) K nejčastěji kritizovaným novinkám patří přenesení zodpovědnosti za zaměstnavatele na migranta. Kdyby třeba firma, kde můj manžel pracuje jako jeden ze skoro 100 řadových zaměstnanců, měla nějaké nedoplatky na daních, může kvůli tomu můj muž přijít o vízum a bude muset vycestovat. Dalším neoblíbeným bodem nového systému je, že lidé ze zemí EU, včetně Slováků, si budou muset po třech měsících vyběhat povolení k dalšímu pobytu. Zatím ho u nás nepotřebují a mohou tu zůstat libovolně dlouhou dobu.

Hledám taky vhodnou chvíli, kdy bych mému tátovi, který si prošel estébáckými výslechy, vysvětlila, že podle nových zákonů se o naši rodinu kvůli mému americkému manželovi začne zase zajímat zpravodajská služba. Ta má být totiž v novém systému zapojená do rozhodování o udělení a prodloužení víza. Bude tak sledováno, kde bydlíme, kde pracujeme a s kým se stýkáme. Možná že ale táta jenom mávne rukou, s tím, že to už tady jednou bylo a taky jsme to přežili. To je ale přesně to, co nechci slyšet.

Spustit audio