O historii, která mizí před očima s arabistkou Lenkou Hrabalovou

6. březen 2023

Největší audioportál na českém internetu

Vzpomínková projekce na místě dnes již zničené sochy Buddhy v afgánském Bamijánu | Foto: Profimedia

Jak úspěšné jsou ochranářké snahy? Jaký je postoj islámu ke kulturnímu dědictví, ať náboženského, nebo světského? Co znamená „ikonoklasmus“ a k čemu vedl? Bylo zničení Buddhovy sochy v Bamijánu v roce 2001 Tálibánem pouze náboženským aktem?

Nová kniha „Dějiny v troskách“ arabistky, íránistky a cestovatelky Lenky Hrabalové popisuje, z jakých důvodů dochází na Blízkém východě k rychlému mizení kulturních památek. Jedním z nich je jejich cílené ničení.

Hrabalová se na destrukci památek dívá z ideologických, náboženských i majetkových pozic. Ptá se například, zda Islámskému státu v Sýrií a v Iráku šlo pouze o očištění islámu, nebo za jejich ničením viděli i nějaké finanční příležitosti.

Lenka Hrabalová

 „Je zajímavé, že v dobách Islámského státu a potom, když Turecko zabralo část severní Sýrie, skokově narostl prodej syrských starožitností na burzách v New Yorku,“ říká autorka knihy. 

V regionu jsou zároveň přítomné snahy památky chránit, často i za velmi nebezpečných podmínek. „Lidé je chránili vlastními těly. V Mali, Sýrií či Iráku dělali kolem nich kruhy, drželi se za ruce, aby tam nemohly bagry a buldozery,“ vysvětluje Hrabalová.

Poslechněte si nový Hergot!

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.