O tom, že pro každou čtvrtou je to jinak, skoro nemluvíme, říká dula o porodu císařským řezem
„První mýtus, který mě napadá, je ten, že jde o bezbolestný porod,“ říká dula Ivona Remundová. „Když žena předem ví, že její těhotenství skončí císařským řezem, vyrojí se kolem ní spousta nevyžádaných rad a pokusů o útěchu ve smyslu, že to bude aspoň míň bolet. Troufám si říct, že je to naopak, a že té bolesti je tam mnohem víc.“
Ivona Remundová spolu s Evou Zubec založily projekt Císařovnám, kterým by rády bořily mýty okolo porodu řezem a nabídly taky pomocnou ruku ženám, které potřebují tento způsob porodu zpracovat. „Když jsem se rozkoukala z počátečního šoku, přišlo velké zklamání a velký pocit selhání,“ přidává Zubec svoji osobní zkušenost.
Podle Remundové je potřeba změnit nastavení toho, jak o porodu vůbec přemýšlíme. „Je tady představa, že v předporodní přípravě by se měla žena chystat na vaginální, přirozený porod. A o tom, že to pro každou čtvrtou bude jinak, skoro nemluvíme. Je ale důležité, aby ženy věděla, jak to může probíhat,“ upozorňuje.
„Systém se k rodičkám chová stejně, ať už dítě přišlo na svět přirozeně, nebo císařem. Je to, jako kdyby člověk prodělal nějakou břišní operaci, z nemocnice ho po pár dnech pustili a řekli mu ‚ozvěte se za šest týdnů‘.“
Poslechněte si Houpačky o porodu císařským řezem.
Související
-
Ta, která rodí řezem, je mnohdy ještě o kousek statečnější, říká porodní bába. Je císař zadarmo?
„Celé těhotenství jsem si přála dobrý porod pro nás oba. Jenže pak mi došlo, že já vlastně vůbec nevím, co je to dobrý porod,“ říká Anna.