Od Karla Hynka Máchy na Nordkapp. Jiří Kočíb vypráví o pěších cestách po Evropě

11. červenec 2021

Do Benátek ve stopách Karla Hynka Máchy. Norsko od jihu na sever. A Ještěd proměněný v Everest.

Jiří Kočíb se svými kamarády vyrazil rok před maturitou na cestu ve stopách Karla Hynka Máchy – absolvovali v roce 180. výročí romantikovy pouti pěší cestu do Benátek. Klasikův cestovní deník četli rovnou jako „návod k použití“ pro své prázdninové dobrodružství.

„Na rozdíl od Máchy, který se občas svezl na povozu, my jsme absolvovali všechno po vlastních,“ tvrdí Jiří Kočíb. Ze Šumavy viděli Alpy, ale pak jim trvalo ještě 14 dní, než je překračovali. Za nejsilnější zážitek považuje ráno po nočním přechodu, kdy scházeli ke Cortině D’Ampezzo.

Norskem z jihu na sever

V Benátkách, na konci cesty, si trojice kamarádů říkala, že „už nikdy víc“, ale po pár letech přešli v podobné sestavě Norsko od jihu na sever. Bojovali s hladem, obcházením fjordů, bažin a dalšími nástrahami. A s komáry. „Dojít si na záchod nebylo tedy vůbec nic příjemného,“ komentuje to v Casablance Jiří Kočíb.

Čtěte také

Norskou trasu cestovatelé zkombinovali se švédským trailem Kungsleden, a když dorazili na Nordkapp, kvůli mlze a dešti vůbec viděli sotva na metr před sebe. Vyfotili jsme se a rychle pryč, usmívá se host Casablanky.

Everest za humny. 21,5krát na Ještěd

Další plány zahrnují přechod Bajkalu anebo pyrenejskou GR11. Čekání na tuto akci si Jiří Kočíb zkrátil mimo jiné everestingem na Ještědu. „25 hodin jsme se potáceli pod lanovkou nahoru a dolů,“ komentuje sarkasticky mladý cestovatel akci, při které s bratrem v celkovém převýšení nastoupali výšku nejvyššího bodu planety. Na Ještěd museli jít 21,5x.

O dlouhých pochodech obecně mluví bez růžových brýlí. Hlad a nejbližší cíle jsou to, o čem nejčastěji přemýšlí, není to podle něj žádný poutnický zen.

Poslechněte si kompletní záznam vysílání Casablanky, cestovatelského a outdoorového magazínu Radia Wave, o pěších dobrodružstvích v Evropě, která má Jiří Kočíb za sebou.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související