Od lišek v lese koronavirus nechytneme. Helena Křenková o výpravě do Švédska v době pandemie
„Nedokázala jsem si představit, že letos nepojedu nikam na sever,“ říká průvodkyně a milovnice Skandinávie Helena Křenková. Kličkovala mezi karanténními a semaforovými podmínkami a zorganizovala výpravu do Švédska.
Nejdřív korona zrušila zimní akci ve Švédsku na lyžích. Pak Helena Křenková naplánovala letní Norsko – tak, aby se vyhnula průjezdu Švédskem, kde hrozila karanténa. Norsko se ale posléze Česku uzavřelo a situace ve Švédsku se zlepšovala, takže začalo nové plánování. „Bylo to v něčem jako v 90. letech,“ usmívá se průvodkyně a cestovatelka.
Přemluvila ředitele cestovní kanceláře, od rána do večera sledovala vývoj situace a vytáhla například staré kolo ze sklepa, aby dokázala propojit cestu podél Baltského pobřeží s návratem k autu bez využití hromadné dopravy. Co na to říkaly pojišťovny? Jak reagovali účastníci zájezdu? Komplikací byla celá řada. Přesto nakonec se svými lidmi navštívila čtyři oblasti včetně rezervace Rogen, Jämtlandského trojúhelníku i pobřeží Baltského moře.
Korona si nevzala horské prázdniny, pozor
Švédské řešení koronavirové krize Helena Křenková moc komentovat nechce. „Ale určitě není pravdivý mýtus, že Švédsko nemělo žádná opatření. Sice nebyla tak striktní jako u nás na jaře, ale nikdy nebyl režim tak rozvolněný jako u nás v létě. Byli jsme rádi, že nemusíme nosit roušky, a ve vnitřních prostorách jsme se pohybovali naprosto minimálně. Švédský systém je spíš založený na sociální distanci, která je daná i kulturně.“
Přístřešky byly uzavřené a některá upozornění na trecích vyznívala bizarně: „Korona si nevzala horské prázdniny. Udržujte odstupy,“ znělo jedno z nich na stromě v lese. Na severu podle ní také koronakrize uspíšila konec placení hotovostí.
Švédsko je země, kde je „všeho tak akorát“ a lidi se na sebe netváří jako v pražském metru
„Nedokázala jsem si představit, že nikam na sever letos nepojedu,“ odpovídá Helena Křenková na otázku, jestli jí všechny organizační obtíže stály za to. „Na Švédsku mám nejradši chlad v létě, malé množství lidí, bažiny, sníh a atmosféru pohody, severské nenucenosti. Všeho je tam tak akorát. Ničeho nemusí být moc, věci se řeší v klidu a netváří se tu na sebe jako v Praze v metru!“
Nestandardní cesta, ale také vítězství nad podmínkami. Poslechněte si víc o organizaci severské výpravy v době covidových omezení v kompletním záznamu cestovatelské a outdoorové Casablanky a podívejte se také na web cestovatelky Heleny Křenkové.
Související
-
Helena Křenková: Na evropském severu jsem stále častěji a déle. Polykat prach Tádžikistánu už nechci
Helena Křenková je cestovatelka, průvodkyně zaměřená na evropský sever.
-
Helena Křenková: Na laponský sever jezdím úplně nejradši
Míříme na sever! Laponský sever Finska a Švédska pěšky i na běžkách zná Helena Křenková, ve skautských kruzích známá také jako „Íkvé“. „Laponská zima je nepopsateln...
-
Petr Major: Plul jsem v mořském kajaku kolem Skandinávie
Petr Major zažil při obeplouvání Skandinávie 5000 km pádlování v mořském kajaku vlastní výroby a další dobrodružství. Poslechněte si vyprávění o výjimečné půlroční ...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.