Odsouzena k hrozivé dřině. Ida Heleny Černohorské je intimní příběh ženy, která není nikde vítaná
V nakladatelství Bylo nebylo, které vedou Anna Pleštilová a Helena Černohorská, obvykle vychází čtyři publikace ročně. Vzhledem k tomu, že každá kniha vydělává na tu další, není jednoduché určit vývoj nakladatelství, přestože plánů má dost. „Ve chvíli, kdy se naspoří, tak můžeme vydávat, a když se nenaspoří, tak se zkrátka stojí,“ říká Helena, která je zároveň spisovatelka a redaktorka.
Anna, která nakladatelství vymyslela, se teď stará o konzultace s autory a grafickou přípravu. Helena je tam na všechno ostatní. Jejich knížky jsou mimo běžnou distribuci, čtenáři je tak najdou na festivalech, u vybraných knihkupců, se kterými se osobně znají, a samozřejmě taky mají svůj e-shop.
Mezi nejznámější knížky z Bylo nebylo patří Příručka přežití ve městě Zuzany Hustákové Maškové, hýbací knížka Kéž by! od Nikoly Hoření a taky kapesní atlasy. Zdaleka ne všechny jejich knihy mají běžný formát. „Na festivalech pozoruju dva typy lidí – jedni jsou zaraženi tím, co vidí, a pak jsou lidé, kteří se zastaví, ale vyhodnotí to jako barevný bordel a jdou dál.“
Helena kromě práce ve vlastním nakladatelství občas něco napíše, naposledy vydala drobnou prózu s názvem Ida. Jde o příběh mladé ženy z českého pohraničí v době kolektivizace. Ida není nikde vítaná, práci sežene jen velmi bídnou. Nakonec přichází do vesnického stavení jednoho ze soudruhů. František je svůj, není jedním z přesvědčených komunistů, ale přesto se musí řídit pravidly výboru. A tak sledujeme jejich nelehký každodenní život, který téměř celý věnují úmorné práci. Výtvarnou část Idy měla na starosti Tereza Říčanová.
Pusťte si rozhovor s oddanou nakladatelkou Helenou Černohorskou. Vysvětlí vám, co znamená autorská kniha, řekne, co musela investovat do Bylo nebylo, a jak reagovali její rodiče, když jim oznámila, že chce studovat tvůrčí psaní.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.