Ohromila mě ta fyzická síla, málem jsem omdlel vyčerpáním. Jak prožívají porod muži?

30. leden 2023

„Přišlo mi, že jsem součástí nějakého pravěkého rituálu a moje žena je jeho centrem. A byla krásná, fyzicky krásná,“ popisuje Dominik narození svého syna. „Věděl jsem, že budu čelit něčemu, co jsem nikdy nezažil a na co se nedá připravit. I když internet je plný toho, co všechno se vám tam jako partnerům může pokazit, svoje pochyby jsem uzávorkoval a šel jsem do toho.“

„Mužům někdy chybí slova. Setkávám se pak s tím, že jejich popis toho, co se dělo na porodním sále, připomíná souhrn nějakého sportovního utkání,“ říká Ondřej Cerha, lektor ryze pánského kurzu Muž u porodu, který pořádá Liga otevřených mužů.

„Nechtěl jsem propást šanci, že tam budu užitečný,“ odpovídá Jarda na otázku, proč na porodní sál chtěl jít. „A byl jsem tam potřeba, přítelkyni trápily bolesti zad a křeče, masíroval jsem ji a opírala se o mě. Překvapila mě ta její fyzická síla, byla neuvěřitelná. Nad ránem jsem se reálně bál, že omdlím vyčerpáním,“ popisuje Jarda svoje zážitky jen den poté, co pomohl své přítelkyni přivést na svět jejich dceru.

Jaké to na porodním sále pro muže bylo? Báli se krve? A skutečně ji viděli? Co přesně během porodu dělali? A byly ženy s jejich pomocí spokojené? Poslechněte si Jiné stavy s muži u porodu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.