Ten, kdo si nic nevyčítá a nehledá, kde se stala chyba, je nebezpečný zdravotník, myslí si porodní bába

20. únor 2023

„Když mám za sebou těžký porod, často se dost obviňuju. Vím, že jsem udělala to nejlepší, co jsem mohla, ale přesto,“ přiznává dula Simona Lazzari v nové epizodě Jiných stavů, která se věnovala zdravotníkům, jejich úhlu pohledu na práci v porodnictví a jejich mentálnímu zdraví.

Komunikace, sebeobviňování, přetíženost, rutina. To jsou témata, která v rozhovorech nejčastěji padají. „Představte si, že ve vás něco hlodá dva roky tak moc, že mi napíšete dopis,“ popisuje primář gynekologicko-porodnického oddělení Thomayerovy nemocnice Petr Kolek svoji osobní zkušenost. „Přitom šlo o to, že po porodu té ženy jsme museli miminko odnést na prodýchnutí a jí to nikdo nevysvětlil. Stačila jedna tahle věta, a ta nezazněla.“

Čtěte také

„Komunikace je pro nás zdravotníky ohromné téma,“ přidává se porodní bába Alžběta Samková a nastoluje i téma nejistoty. Zažívá ji i po dvou dekádách na porodních sálech? „Absolutně. Ten, kdo si nic nevyčítá a nehledá, kde se stala chyba, je nebezpečný zdravotník a nebezpečná porodní asistentka,“ říká.

Stejně to vnímá i prezidentka Unie porodních asistentek Magdaléna Ezrová. A doplňuje téma vypořádání se se smrtí a fenomén chyby. „Chybu nesmíme udělat. Chyba se trestá, přestože prý je to nejlepší učitel. Chyba se nesmí. A když se stane, hledá se viník. Jenže on tam mnohdy vůbec nemusí být.“

Poslechněte si novou epizodu Jiných stavů, kterou jsme natočili s personálem porodnice o jeho práci.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.