Je čas mluvit o porodnickém násilí. Nic neomlouvá, jak se v tom systému chovám, říká porodní bába

6. únor 2023

„Možná to nebylo podle představ. Možná tam byla příliš silná bolest, příliš velký strach o život dítěte, možná nefungovala partnerská dynamika,“ vyjmenovává Simona Lazzari. Trauma z porodu může způsobit mnoho věcí. Typické je, že se jeho existence a rozsah začíná odkrývat až nějakou dobu po porodu.

Kateřina, jejíž příběh přinesl magazín Houpačky, rodila svého syna několik dní. Zdravotníci ji nedokázali podpořit, její sebevědomí sráželi, až v ní vyvolali pocit, že to sama nezvládne. „Porodila jsem nakonec císařským řezem. Ne proto, že by mému synovi něco bylo, ale proto, že jsem si řekla, že na to prostě nemám,“ říká Kateřina, které z porodu zůstal pocit selhání.

Čtěte také

Prezidentka Unie porodních asistentek Magdalena Ezrová otevírá téma porodnického násilí. Do něj se počítá fyzický i psychický nátlak na rodičku, ale třeba taky to, že nemá možnost být hned po porodu se svým dítětem. „Nejde jen o to, že se vám stanou nějaké nepříjemné nebo ošklivé věci. Stejně podstatné je, že nezažijete to dobré, co byste spolu zažít měli,“ cituje Ezrová v rozhovoru lékaře a experta na trauma Gábora Maté. „Porodnické násilí u nás je systémové. A mě jako porodní asistentku nic neomlouvá v tom, jak se v systému chovám. Jsem jeho součástí,“ dodává.

Trauma z porodu, které postihuje ženy i muže a které se mnohdy vynořuje dlouho a obtížně, doporučují odborníci sdílet. K tomu je určená i online podpůrná skupina Já a můj porod. Tu spoluvede psychoterapeutka Kateřina Šedinová. „Témata se poslední dobou hodně opakují. Násobí se nesplněná očekávání a v poslední době zažívají ženy tak těžké porody, že se opakuje pocit opuštění vlastního těla, že jiný stav dostane ještě úplný nový rozměr.“

„V porodnici rodiče všechno v klidu absolvují, na odchodu všem pěkně poděkují, a když se po čase ohlédnou zpět, zůstává pachuť, nespokojenost a bolest.“ Poslechněte si Jiné stavy o traumatu a porodnickém násilí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.