Výchovná facka neexistuje. Startuje série Slušný vychování

10. leden 2024

Šedesát procent českých rodičů se hlásí k tomu, že ve výchově dětí používá tělesné tresty. Kdo chce s násilím na dětech přestat, často neví, jak. Většina lidí ale nadále souhlasí s tím, že výchovné facky jsou potřeba a nahradit je domluvou, vysvětlením, empatií nebo respektem není možné. Co všechno jsme schopni v rámci „slušnýho vychování“ svým dětem dělat?

Česká veřejnost taky opakovaně diskutuje o novele zákona, ve které by mělo explicitně zaznít, že násilí na dětech je nepřípustné. Novela je v rámci průzkumů veřejného mínění vždycky odmítnuta a politici proto přešlapují na místě, i když je Česko jedna ze tří posledních evropských zemí, která stále uznává „přiměřené“ tresty na dětech. „Přála bych každému vidět, co všechno jsou rodiče schopni považovat za přiměřený trest,“ říká k tomu ředitelka Centra Locika Petra Wunchová, která s dětmi zasaženými násilím doma dlouhodobě pracuje.

Sedmidílná podcastová série Slušný vychování pátrá po kořenech výchovných facek, ptá se bitých dětí, co jim tento druh rodičovství do života dal. Zpovídá rodiče, kteří se své děti rozhodli nebít, i když je to pro ně někdy těžké, i ty, kteří své děti bili a přestali s tím.

Podcast Slušný vychování poslouchejte na Radiu Wave od 16. ledna 2024. Každé úterý najdete nový díl na webu wave.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.