„Ne každý chlap na to má a ne každému páru to pomůže.“ Koho si vybrat jako doprovod k porodu?

23. leden 2023

„Role doprovodu je dána tím, co porod potřebuje. Je to o nekonečné trpělivosti, o povzbuzení a obří dávce empatie,“ zamýšlí se dula a laktační poradkyně Simona Lazzari.

Lucie k prvnímu porodu vyrazila za doprovodu manžela, ten druhý si pak pojistila vlastní dulou a porodní asistentkou. „Myslela jsem si, že moje tělo ví, co má dělat a že v porodnici najdu personál, který se mi bude snažit maximálně pomoct. Zpětně jsem měla pocit, že všechno šlo hrozně rychle, všichni na mě tlačili a já nevěděla, jak se správně rozhodnout. Měla jsem pocit, že mi tam strašně moc chyběla žena,“ vzpomíná.

Jsou to ale právě muži, kteří jsou na porodních sálech v roli doprovodu nejčastěji. „Přítomnost u porodu není pro každého, pojďme o tom mluvit,“ říká porodní bába Alžběta Samková. „Je to pasivní stres, obrovský pasivní stres. Ne každý chlap na to má, ne každému páru tenhle zážitek pomůže. Nikdo neví, jaké to bude,“ dodává.

Jaké to je, mít u porodu muže? A s jakými nástrahami se páry po společném porodu můžou potýkat? Poslechněte si Jiné stavy o doprovodu k porodu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.