Performerka Kača Olivová: Od školky jsem chtěla být veterinářka, umění všechno změnilo

4. únor 2021
Rozhovor VR a MM

„Jako malá jsem milovala zvířata a pravidelně jsem chodila ke koním. Jezdila jsem sice strašně špatně, ale zbožňovala jsem to. Ještě na gymplu jsem zvažovala, jestli nepůjdu na zootechniku, ale nakonec vyhrálo umění,“ říká Kača Olivová. Jak se z holčičky ze Znojma, která chovala morčata a chtěla být veterinářkou, stala jedna z nejvýraznějších postav české performance a feminismu? To se dozvíte v Rozhovoru Veroniky Ruppert s Kateřinou Olivovou.

„Až na vejšce jsem zjistila, že studium může být zábava. Na základce i na gymplu jsem trpěla. Nezvládala jsem ten systém, přišel mi úplně divnej,“ popisuje Kača. Během vyučování často končila v koutě třídy nebo za dveřmi. „Za dveřma to byl úplně nejlepší spot, protože tam jsem si mohla konečně v klidu číst něco, co mě opravdu zajímalo,“ směje se Kača. Jaké pro ni dnes je stát na druhé straně a učit mladé umělce na AVU? Poslechněte si v rozhovoru.

Nahé performance v ulicích měst i v galeriích, kojící guerilla ve veřejném prostoru nebo podpůrná skupina pro matky umělkyně Mothers Artlovers. Akce performerky a kurátorky Kateřiny Olivové jsou těžko přehlédnutelné. Odkud se vzala tahle intenzivní, sebevědomá a odhodlaná osobnost? Poslechněte si v Rozhovoru Veroniky Ruppert s Kačou Olivovou.

Umělkyně Kača Olivová

Kateřina Olivová (* 1984) je česká umělkyně, doktorandka FaVU a spolu s Darinou Alster vedoucí Ateliéru nová média II na AVU. Ve svých performancích otevírá témata ženskosti, feminismu, tělesnosti, sexuality, mateřství, mezilidských vztahů a citů. Často balancuje na hranici kýče a záměrné trapnosti a otevírá společenská tabu. V roce 2018 byla finalistkou prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let. Vedle řady vlastních autorských projektů se věnuje také kurátorství. Spolu s Darinou Alster založila podpůrnou skupinu (nejen) pro matky umělkyně Mothers Artlovers.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.