„Po vydání Poupátek se cítím méně jako oběť.“ Jak literatura léčí trauma sexuálního zneužívání?
V Česku v poslední době vyšlo několik knih, které tematizují sexuální zneužívání. Poupátka Hany Lehečkové, Svolení Vanessy Springory nebo Dějiny násilí Édouarda Louise. Můžou literární svědectví pomoci ochránit, případně léčit oběti traumatu? To jsme zjišťovali v Liberatuře se spisovatelkou Hanou Lehečkovou, aktivistkou Johannou Nejedlovou a literárními publicistkami Kateřinou Čopjakovou a Barborou Votavovou.
Proč je dobré, že v Česku začínají vycházet knihy sdílející nelehkou zkušenost se sexuálním zneužíváním? Třeba proto, že to jednak může přiblížit celou problematiku nepoučené veřejnosti. „Pro spoustu lidí, kteří mají takovou zkušenost, je hrozně nelehké jít s tím ven,“ říká Johanna Nejedlová ze spolku Konsent.
„Tím, jak to téma obzvlášť v českém prostředí není tak rozšířené a je to něco nového, se automaticky stanete člověkem s nálepkou ‚zneužívaná holka‘ nebo ‚znásilněná žena‘ a každý to s vámi chce diskutovat. Trošku ztrácíte identitu ještě někoho jiného. Pro spoustu lidí tohle není vítaná cesta, a tak o tom mlčí,“ dodává.
Vypsat se z traumatu může pomoct, myslí si spisovatelka Hana Lehečková, která své zkušenosti převyprávěla v románu Poupátka. „Po vydání Poupátek se cítím méně jako oběť. Když jste oběť sexuálního zneužívání, jste pořád v určité pasivní roli. Celý život se vyrovnáváte s něčím, co na vás v minulosti napáchal někdo, kdo už ve vašem životě není. Vy nemáte možnost toho dialogu a zpětné vazby a ten dialog musíte vést v terapii především sami se sebou,“ popisuje.
„Tím, že jsem sebrala dostatek síly a odvahy, abych to téma zpracovala, jsem se z té pasivní pozice dostala do aktivní pozice. Jako bych měla možnost tu minulost přetvořit, zpracovat a znovu ji dialogicky otevřít.“
Které knihy ještě dobře popisují toxické vztahy a manipulaci? Poslechněte si Liberaturu o sexuálním zneužívání.
Související
-
Mléčná polévka, telenovely a sexuální zneužívání. Poupátka čelí démonům devadesátkového dětství
Na sídlišti v jednom jihočeském městě stojí rozpadlá budova hotelu Racek. Ve světě druhého románu Poupátka Hany D. Lehečkové je to zapovězené místo.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.