Podle vědců ovlivňují emise z létání kvalitu vzduchu mnohem víc, než se dosud předpokládalo

12. listopad 2019

Větší objem létání přispívá ke zhoršování stavu klimatu a zároveň výrazně zhoršuje kvalitu vzduchu. Zjistila to nová studie vědců z Massachusettského technologického institutu. Ne vždy navíc existuje ekologičtější řešení.

Víc než 4 miliony lidí ročně zemře na nemoci přímo způsobené špatnou kvalitou vzduchu. Podle studie MIT jich na létání připadá 16 tisíc. To je sice méně než půl procenta, podle vědců je to ale často přehlížený fakt, který dokazuje, jak komplexní musí být debata o budoucnosti letectví.

Prostředků k omezení emisí vzniklých z letectví existuje mnoho. Kromě zlepšení technologií a větší kontroly stavu letadel je to například úprava složení paliva. Studie ale varuje před tím, že snížení jednoho typu emisí může vést ke zvýšení jiného typu. Například výroba motorů s nižším výkonem umožní snižování emisí čpavku, letadla ale v takovém případě musí spálit větší množství paliva, a do vzduchu tak vypustí víc oxidu uhličitého. Podle vedoucího výzkumu, doktora Sebastiana Easthama, je tak nutné se na problém v letectví dívat komplexně i ve vztahu s dalšími odvětvími průmyslu.

„V pozemním průmyslu posledních patnácti let už za sebou máme rozsáhlé změny a množství emisí se rapidně snižuje. Například energetický sektor v celých Spojených státech má stejný vliv na klima jako letectví,“ dodává Eastham.

Přečtěte si také Jak omezit emise z letecké dopravy? Řešením mohou být dražší letenky i podpora železniční dopravy.

autor: voh
Spustit audio
 • Vědci představili dosud nejpodrobnější 3D mapu Mléčné dráhy, mohou díky ní spočítat její hmotnost

  4. prosinec 2020
  Gaia: Pohled na Mléčnou dráhu

  Obrovský elektronický atlas byl sestaven z dat nashromážděných observatoří Gaia Evropské kosmické agentury, která skenuje vesmír od roku 2013, kdy byla vypuštěna. „Gaia posledních sedm let sledovala vesmír a mapovala polohy a rychlosti hvězd. Díky těmto dalekohledům máme dnes k dispozici nejpodrobnější 3D atlas, jaký byl kdy sestaven,“ okomentovala úspěch vědců Caroline Harper z Britské vesmírné agentury.

  Mapa je natolik podrobná, že díky ní astronomové mohou měřit zrychlování sluneční soustavy i vypočítat hmotnost galaxie. Tyto informace poté zase poskytnou lepší představu o tom, jak se formovala sluneční soustava, a o rychlosti, kterou se vesmír rozpíná.

  Mapováním pozic a pohybů hvězd sonda například odhalila i destruktivní procesy, ke kterým dochází za hranicí Mléčné dráhy. Slabý proud hvězd, který zpozorovala mezi dvěma blízkými galaxiemi, je důkazem, že větší Velké Magellanovo mračno soustavně pohlcuje sousední Malé Magellanovo mračno.

 • Časopis Time poprvé jmenoval dítě roku. Je jím patnáctiletá vynálezkyně Gitanjali Rao

  4. prosinec 2020
  Gitanjali Rao v roce 2018

  Gitanjali Rao z amerického města Denver v Coloradu již ve svých patnácti letech přispěla novými technologiemi celé řadě oborů. Vynalezla například zařízení, které dokáže zjistit výskyt olova v pitné vodě, a vytvořila aplikaci, která pomocí umělé inteligence dokáže rozpoznat šikanu na internetu. Časopis Time ji vybral z celkem pěti tisíc kandidátů ze Spojených států.

  „Můj cíl se nyní posunul hlavně k tomu, abych inspirovala ostatní, aby dělali totéž,“ řekla mladá vědkyně v rozhovoru s herečkou Angelinou Jolie. „Protože z osobní zkušenosti vím, že to není snadné, když nevidíte nikoho jiného, jako jste vy,“ dodala s tím, že jako mladá žena neodpovídá představě vědce, která je normálně k vidění v televizi. „Takže chci poslat hlavně tuto zprávu: když to dokážu já, dokážeš to i ty a dokáže to kdokoliv.“ 

  Časopis začal s výběrem osobností roku v roce 1927. Letos je to ale poprvé, kdy Time jmenoval dítě roku. Již v minulém roce se ale osobností roku stala aktivista Greta Thunberg, která se ve svých 16 letech stala nejmladší oceněnou

 • Dům spisovatele Tolkiena je na prodej. Celebrity a fanoušci pořádají crowdfundingovou kampaň

  4. prosinec 2020
  Dům J. R. R. Tolkiena

  Domov spisovatele J. R. R. Tolkiena je podle serveru The New York Times v prodeji. Dům postavený v roce 1924 od té doby neprošel mnoha změnami. Některé původní věci v něm dokonce zůstaly – například podlahy z tvrdého dřeva, vysoké stropy či krby.

  Spisovatel zde žil od roku 1930 do roku 1947 a napsal tu také svá největší díla, jako je trilogie Pán prstenů nebo fantasy román Hobit. Jeho nynější majitelé ho koupili v roce 2004. V témže roce se z domu stala památkově chráněná budova druhého stupně. Tato událost nebyla pro majitele zrovna šťastná, protože je nyní velmi komplikované cokoliv na budově měnit, a stala se tak těžko prodejnou. Minulý rok se přesto po více než dvou desetiletích opět objevila na trhu s nemovitostmi.

  Dům stojící na adrese 20 Northmoor Road v Oxfordu je nyní nabízen za 5,3 milionu dolarů. Na zaplacení této částky uspořádali Tolkienovi fanoušci crowdfundingovou kampaň, od které si slibují vybrat až 6 milionů dolarů. Ty by měly být, kromě koupě budovy, ještě využity na její rekonstrukci a restaurování. Kampaň zaštiťují a podporují známí umělci, jako například zpěvačka Annie Lennox či shakespearovský herec sir Derek Jacobi.

  Projekt Northmoor, jak je tento záměr nazýván, chce však jít ještě dál. Organizátoři kampaně plánují z budovy udělat Tolkienovo centrum. Na světě ještě nic podobného věnovaného tomuto spisovateli zatím neexistuje, ačkoliv několik slavných autorů už své centrum má.

 • Člověk není pouze ničitelem přírody. Strom ginkgo biloba by bez lidského zásahu dávno vymřel

  3. prosinec 2020
  Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný)

  Jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba je považovaný za pravou živoucí fosilii. Geneticky je podobný svým předkům, kteří tady rostli před 170 miliony let, dnes je však jediným druhem rodu ginkgo na celé planetě. Ve své dnešní formě přežívá už 60 milionů let.

  Má proto také několik specifik. Například na rozdíl od jiných stromů, kterým padá listí postupně po celý podzim, zůstává dlouhou dobu zelený a ve velmi krátkém období všechny listy zežloutnou a opadají. Vědci ale podle webu National Geographic upozorňují, že se tento každoroční proces posouvá čím dál více ke konci roku. Jde o následek klimatické změny.

  Ginkgo biloba však měla v historii už několikrát namále – sama totiž nebyla schopna udržet tempo s měnícím se světem a ztrácela schopnost obstát v konkurenci svých stromových kolegů. Zachráncem se pro ni stal člověk, který si oblíbil její jedlá semena. Před 1000 lety ji právě kvůli nim začali pěstovat Číňané. Z Číny se pak dostala do Japonska, odtamtud do Evropy a pak do dalších částí světa.

  Člověk jí tedy svým pěstováním a rozšiřováním zajistil dlouhodobé přežití, ve volné přírodě však tento strom už skoro nenajdeme. A to až na jednu výjimku, kterou je jihovýchodní část čínských hor Dalou, kde jedna populace ginkgo biloby stále roste. Předpokládá se sice její výskyt i na jiných částech čínského území, ale k eventuálnímu potvrzení existence dalších populací je třeba nových výzkumů.

 • Nečekaný dárek pro australskou rodinu – koala se jim zabydlela na vánočním stromku

  3. prosinec 2020
  Nečekaný dárek pro australskou rodinu – živá koala se jim zabydlela na vánočním stromku

  Vánoční čas bývá často spojen s různými zázraky, a to alespoň v pohádkách. Jeden skutečný se ale stal rodině McCormickových v australském městě Adelaide. Poté co se ve středu 2. prosince vrátili domů, našli na svém vánočním stromečku živou koalu.

  Podle The Guardianu šlo opravdu o kuriózní zážitek. Hned jak vstoupila rodina do domu, něco nebylo v pořádku. Jejich pes se rozběhl ke stromečku a začal očichávat jeho okolí. Všude byl ke všemu nepořádek. Jaké bylo pro všechny překvapení, když zdvihli hlavy a uviděli na svém vánočním stromku zapletenou koalu. Ta se snažila nakrmit stromovým jehličím, ale bohužel se jednalo o stromek plastový. Zvědavá koala pravděpodobně do domu vešla ještě předtím, než poslední člen domácnosti byt opustil. V bytě tak strávila asi 3 hodiny.

  Vidět na vánočním stromku živou koalu byl pro matku od rodiny Amandu McCormickovou velký šok. Takto popsala svoje první reakce: „Myslela jsem si, že to je snad nějaká sranda. Myslela jsem si, že jedno z mých dětí dalo na strom plyšovou hračku.“

  Rodina okamžitě zavolala záchrannou službu pro koaly. Na začátku se ale nesetkala s pochopením. Dispečer si nejdříve myslel, že si z něj chce rodina vystřelit. Po pár chvilkách přesvědčování však s vysláním záchranářů souhlasil. Záchranáři vysvobodili nic nechápající koalu ze spáru plastových větví vánočního stromku a vypustili ji v nedalekém prostranství se stromy a keři. Video celého procesu si můžete pustit také na stránkách The Guardianu.

 • Indická komiksová superhrdinka vyvrací mýty ohledně koronaviru

  2. prosinec 2020
  Indická superhrdinka bojuje s koronavirem

  Dřív ve svých příbězích bojovala proti sexuálnímu násilí nebo útokům kyselinou. V době světové koronavirové krize se indická komiksová superhrdinka Priya vrací s rouškou přes obličej.

  Jak přibližuje server BBC, tentokrát vyvrací dezinformace kolem pandemie covidu-19.

  S více než 9,4 miliony potvrzených případů a 137 tisíci úmrtí patří Indie mezi koronavirem nejvíce zasažené země na světě. Vládou nařízený tvrdý lockdown v březnu sice šíření nákazy zpomalil, po uvolnění opatření ale počty nakažených zase rychle rostly. Stejně rychle se v zemi taky šířily dezinformace ohledně nákazy.

  Ram Devineni, tvůrce komiksu, BBC řekl: „Chtěli jsme vyvrátit nepravdivé informace, rozptýlit strach a taky podpořit pracovníky ve zdravotnictví a další, kteří proti viru bojují.“ Autorka scénáře Shubhra Prakash vysvětluje, že se v příběhu odrážejí její vlastní zkušenosti. „V prvních týdnech lockdownu, když jsme vůbec nemohli opustit svoje domovy, jsem hodně času trávila na balkoně. Takže ta malá holčička v komiksu, která stojí sama na balkoně, to jsem vlastně já.“

  Indickou superhrdinku v komiksové podobě Devineni vytvořil v roce 2014, dva roky po brutálním znásilnění mladé ženy v autobuse v Dillí. Komiksovou sérii upozorňující na sexuální násilí v Indii ocenila tehdy i sekce OSN pro rovnost žen a mužů.

 • Anglie chce podél nových silnic louky s divokými květy

  2. prosinec 2020
  květiny u cesty

  Květnaté louky by měly v budoucnu lemovat všechny nově budované velké silniční tahy v Anglii. Velká Británie od 30. let ztratila 97 procent takovýchto zelených ploch a smutný trend chce teď změnit. O plánu vládní společnosti Highways England píše The Guardian.

  Nová strategie počítá s tím, že by stovky kilometrů hlavních silnic a dálnic mohly obklopovat modré zvonky, žluté květy nebo trsy trojlístků a vytvořit tak lepší prostředí pro včely nebo ptáky. Inspirací pro takové rozhodnutí byl i úspěšný projekt Weymouth Relief Road v Dorsetu na jihozápadě země. Tato oblast je teď díky divokým druhům květin podél silnic domovem poloviny všech motýlů, kteří žijí ve Velké Británii.

  S plánem chce pomoct organizace na ochranu přírody Plantlife, která vypracovala seznam doporučení, jak se o louky podél krajnic co nejlépe starat. Společnost Highways England uvedla, že opatření se zatím bude vztahovat jen na nové větší projekty, později by ale tuto iniciativu ráda rozšířila i na už existující silnice.

 • Jazyková diskriminace kvůli přízvuku by ve Francii mohla být trestným činem

  2. prosinec 2020
  Francouzi, Francie, francouzská vlajka

  Ve Francii platí, že nejde o to, co, ale jak to říkáte. Ironických komentářů kvůli svému jižanskému přízvuku nebyl v minulosti ušetřen třeba ani současný předseda vlády Jean Castex. Brzy by se to ale mohlo změnit.

  Pro předsudky na základě jednotlivých regionálních přízvuků teď ve francouzštině vznikl termín glottophobie. Zároveň také Národní shromáždění odhlasovalo zákon, který z jazykové diskriminace dělá trestný čin. A měl by být posuzován stejně jako rasismus nebo sexismus.

  Projednávání zákona ve francouzské dolní parlamentní komoře provázela ostrá debata. Proti přijetí hlasoval například Jean Lassalle, dřívější prezidentský kandidát a známý řečník. Ten svým specifickým přízvukem pronesl: „Nechci, aby mě někdo ochraňoval. Jsem, kdo jsem.“ Naopak ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti se nechal slyšet, že je přesvědčen o nezbytnosti zákona.

  The Guardian připomíná také slova, která nedávno pronesl levicový politik Jean-Lua Mélenchon. Jednomu z novinářů se silným jižanským přízvukem odpověděl: „Může mi někdo přeložit otázku do francouzštiny?“ Pokud by zákon už platil, hrozila by mu za taková slova pokuta 45 tisíc eur a tři roky vězení.

 • Poblíž texaského Austinu vznikl inovativní areál pro děti s autismem

  1. prosinec 2020
  Inovativní areál pro děti s autismem v americkém Austinu

  One of the Kids je název nedávno vytvořeného prostoru, který poskytuje dětem s poruchou autistického spektra útočiště pro učení i hru.

  Designéři z tamní firmy Runa Workshop vsadili při navrhování areálu hlavně na spojení s přírodou. „Příroda má hojivé účinky, a proto jsme například v každé terapeutické místnosti maximalizovali množství přirozeného světla,“ vysvětluje jeden z autorů projektu pro web Inhabitat. Kromě velkých oken a dostatku světla zajišťuje větší propojení s přírodou taky využití zelené barvy. Ať už jde o malby na stěnách v interiéru, nebo trávník na venkovním hřišti. Prostor nabízí velké vnitřní i venkovní hrací plochy, krytý bazén, ale i místnosti, kde se autistické děti mohou zklidnit a zrelaxovat. Areál zabírá téměř 750 metrů čtverečních a rozpočet na jeho vznik byl 800 tisíc dolarů.