„Posledních 50 let tím regionem strašně zacloumalo.“ Jízda severními Čechami podle spisovatelky Veroniky Bendové
Po delší odmlce se vrací s novým románem Veronika Bendová, která nás před šesti lety nadchla svým debutem Nonstop Eufrat. Teď přichází s příběhem ze severních Čech Vytěženej kraj.
„Nápad na tuhle knížku jsem dostala někdy na přelomu let 2013 a 2014, kdy jsem se ocitla kousek od Bíliny. Dívala jsem se tu na krajinu a říkala si, že kdyby měla v Česku vzniknout nějaká severská krimi, která tehdy zažívala naprostý boom, muselo by to být jedině tam,“ říká Veronika Bendová a vysvětluje, proč se tenhle relativně útlý román rodil tak dlouho. „Nastoupila jsem na plný úvazek do nového zaměstnání, do toho jsem doma měla čtyři děti. Trvalo mi asi dva roky, než jsem pochopila, že jestli chci psát, tak tu práci nemůžu dál dělat, i když mě fakt bavila. Ve chvíli, kdy jsem dala výpověď, jsem zjistila, že čekám páté dítě. Takže teprve když mu byl rok, dala jsem si předsevzetí, že v roce 2018 už tu knížku opravdu musím dopsat. A kupodivu se to povedlo.“
Čtěte také
I když měl román pracovní název Severočeská detektivka, tenhle žánr brzy zavrhla. Místo toho vyslala do severních Čech Huga a Irenu, kteří tu hledají filmové lokace pro českou verzi severské krimi. Že se přesně to dělo touhle dobou i ve skutečnosti, se dozvídala až postupně, jak se časem začaly objevovat zprávy o natáčení Pustiny, Rapla nebo Mostu! „Jednou za půl roku jsem vždycky zavila, když jsem v dalším novém seriálu viděla místo, o kterém píšu, a myslela si, že o něm nikdo jiný neví. Postava frustrovaného režiséra Kosíka je tak trochu moje alter ego, trpěla jsem podobně.“
„Lokace“ pro svůj román objížděla Veronika Bendová stejně pečlivě jako její románové postavy. „Já bych si to nelajsla, když jsem to místo neviděla. Občas jsem ten pokus udělala, třeba scénu u kostela v Mostě jsem původně psala jen s mapou. Pak jsem se tam ale jela podívat, a když jsem stála na stejném místě jako mí hrdinové, všechno bylo úplně jiné.“ To, že zrovna severní Čechy najednou přilákaly tolik tvůrců, autorku zas tak nepřekvapuje. „Je to fakt zvláštní region, kterým posledních padesát let strašně zacloumalo. Docházelo tam k neuvěřitelným transferům obyvatelstva, když se tam začalo těžit, třetina mosteckého kraje šla do kopru, úplně zmizela.“
Poslechněte si Liberaturu s Veronikou Bendovou o románu Vytěženej kraj, ve kterém hrdinové projíždějí severní Čechy.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.