Povídková sbírka Ursuly K. Le Guinové hlásá poezii mravenců a utopii pro všechny

27. leden 2021

Sbírka Gwilanina harfa představuje spisovatelku Ursulu K. Le Guinovou jako autorku, která fantastiku chápala hodně ze široka. Vybízí nás, abychom si představili svět z pohledu stromu u cesty nebo uvažovali o poezii tučňáků a květin.

Pečlivě vyvedený editorský výběr povídek zahrnuje její nejstarší výpravy do sci-fi literatury z šedesátých let i dost možná poslední povídku, kterou Le Guinová kdy napsala. Spíš než klasickou fantastiku tu ale najdeme zvláštní hříčky, myšlenkové experimenty a hry s naší perspektivou světa.

Čtěte také

Ursula K. Le Guinová patří k nejdůležitějším osobnostem imaginativní literatury druhé poloviny 20. století a nedávno si dokonce vysloužila vlastní poštovní známku.

Spisovatelku spojující sci-fi s feminismem, ekologií i úvahami o politice a lidské společnosti dosud čeští čtenáři znali hlavně z jejích nejslavnějších děl, jako je fantasy série Zeměmoří nebo romány Levá ruka tmy či Vyděděnec. Nedávno vyšla také skvělá sbírka jejích esejů Proč číst fantasy.

Více o laboratorních krysách, spekulativních utopiích a otevírání dveří imaginace si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.

Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.