Pražská konzervatoř slaví 200.výročí

2. červen 2011

Pražská konzervatoř slaví 200.výročí svého založení. Představit oslavy, ale i běžný studijní život na konzervatoři, přišli do studia Radia Wave studentka Julie Svěcená, absolvent konzervatoře Jaroslav Svěcený a zástupce ředitele Ladislav Horák.

Čím se liší studijní povinnosti studentů a studentek na Pražské konzervatoři od povinností gymnazistů? A jakých předmětů se na Pražské konzervatoři vyvarujete?
Třeba matematiku tady studovat nemusíte, ovšem o to více času strávíte cvičením. Hudební nástroj neopustíte ani o letních prázdninách, takže se dá s nadsázkou říct, že absolventi Pražské konzervatoře si od školních povinností neodpočinou ani o prázdninách.

Kromě všedních školních povinností jsme v rozhovoru zmínili i fakt, že Pražská konzervatoř má nyní nový koncertní sál. V jeho útrobách se pořádají veřejně přístupné koncerty klasické hudby, na které rozhodně nemusíte chodit oblečení jako do tanečních. Ladislav Horák říká, pomocí těchto neformálních koncertů by si cestu ke klasické hudbě mohli najít i lidé, kteří jinak do honosných koncertních síní nechodí. Do koncertní síně Pražské konzervatoře totiž můžete třeba i v džínech.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.