Příčinou současných krizí je snaha o zisk a nekonečný růst, říká mluvčí Nové dohody Petr Doubravský
V polovině ledna vyšel text, který propojuje představy o dalším směřování naší země napříč environmentálním hnutím, sociálními organizacemi a zástupci pracujících pod názvem Nová dohoda. Autoři z platformy pro sociálně-ekologickou transformaci re-set v ní navazují na rooseveltovskou Novou dohodu ze třicátých let a evropský Green Deal, inspiraci pro myšlenkový obsah ale hledali spíš v textu Post-Growth Living britské autorky Kate Soper.
„Společnou příčinu současných krizí vidíme v jisté chamtivosti. Velká část společenských aktivit i toho, jak se stavíme k přírodě, je založena na snaze o stále rostoucí zisk a nekonečný růst,“ vysvětluje potřebu přeformulovat společensko–ekonomický model pro nový klimatický režim mluvčí Nové dohody Petr Doubravský.
Podle editorů dohody Barbory Bakošové a Radka Kubaly je třeba se znovu učit rozeznávat kvality dobrého života mimo umrtvující spirálu extrakce přírodních zdrojů, spotřeby, levné práce a produkce odpadu a přesunout pozornost k hodnotám, jako je dostatek volného času, přístup ke kvalitnímu bydlení, větší možnosti zapojit se do veřejného dění nebo lepší přístup k různým formám sdíleného vlastnictví.
Čtěte také
„Po Nové dohodě může sáhnout kdokoli, kdo přemýšlí nad východisky z krize. Pokud jde o energetiku nebo o bydlení, tam stačí navrhovaná řešení politicky rozpracovat. Základní nepodmíněný příjem nebo státní podpora lokálních měn, to už si žádá širší výzkum,“ představuje některé z návrhů dohody Doubravský.
Nová dohoda se točí kolem tří pilířů, jimiž jsou péče, práce a příroda. Na půdorysu dvanácti bodů představuje manuál, podle kterého se dá rozhýbat proud imaginace, blokovaný z jedné strany současnými ekonomickými politikami a z druhé hrozící přírodní katastrofou.
„Nemyslím si, že je Nová dohoda ambiciózní, přichází s realistickými koncepty, které už někde na světě existují. Mnohem ambicióznější by bylo myslet si, že můžeme pokračovat tak jako dosud,“ uzavírá Doubravský, který je také spoluzakladatelem studentského hnutí Fridays For Future v Česku.
S jakými návrhy přichází Nová dohoda pro Česko? Kdo na ní pracoval a jaké má ambice? Proč potřebujeme přehodnotit náš přístup k péči? A jak se pojí sociální a ekologické problémy? Pusťte si celé Podhoubí.
Související
-
„Teď je ten nejvyšší čas panikařit.“ Středoškolští studenti v Česku se připojují ke stávkám za klima
Skupina studentů a studentek středních škol z celé České republiky vydala prohlášení, se kterým se přidávají k mezinárodnímu studentskému boji za klima. V pátek...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.