Pro Albánii jsem prostě zahořel. Jezdím tam třikrát až čtyřikrát ročně, říká Vladimír Přikryl
Kafe a rakije. Žádný spěch ani v obchodním jednání. Nádherné hory. Chaotická doprava. Charismatické pevnosti. Pláže a bunkry, ze kterých jsou někdy ruiny, ale někdy také sklípky nebo kavárny. Tak charakterizuje svou nejoblíbenější zemi Vladimír Přikryl.
Vladimír Přikryl cestoval s partou kamarádů po Balkáně s batohem. Učarovaly mu albánské hory a tamější pohostinnost. Dnes o sobě říká, že je introvert, ale jen dokud nedojde na Albánii, protože tohle téma ho zaručeně rozpovídá: „Pro Albánii jsem prostě zahořel.“
Proč mají Albánci rádi Čechy?
Do země se začal vracet, posléze i s rodinou a dětmi, dnes dokonce s místními lidmi obchoduje a dováží tamější produkty. Informací o Albánii ale bylo na přelomu tisíciletí málo a pověst země nebyla valná. „V jednom průvodci jsem se dočetl, že Albánci mají rádi Čechy. A to prý proto, že v Tiraně jezdí české tramvaje. Místní se na mě ale koukali dost divně, když jsem to poprvé zmínil. V Tiraně totiž nejezdí žádné tramvaje,“ směje se Vladimír Přikryl.
K moři jeďte v září a objevujte Korçë
„K moři jezdím nejraději po sezoně, například na konci září. Teploty jsou velmi příjemné, Albánci už jsou vyklidnění, protože je po sezoně, stresy opadly a peněženky jsou nadité,“ usmívá se Vladimír Přikryl. Doporučuje malebnější pláže na jihu země s tím, že dlouhé písečné pláže na severu jsou ale například vhodnější pro rodiny s menšími dětmi. „Albánie je pořád levnější než třeba Chorvatsko, ale rozdíl už není tak propastný,“ upozorňuje host cestovatelského podcastu Radia Wave. „A například benzín umí být v Albánii dost drahý.“
Za dosud ještě ne zcela objevený klenot podobný UNESCO sídlům, jako je Berat a Gjirokastër, považuje Vladimír Přikryl severoalbánský Skadar a Korçë s krásným starým bazarem a místním pivovarem, které leží naopak na jihu země.
Jak se obchoduje s místními? Proč se pije kafe a rakije dohromady? Co dělá Tiranu Tiranou? Jaké oblasti dává Vladimír Přikryl přednost před hojně navštěvovanými horami Prokletije? Poslechněte si kompletní cestovatelský podcast Radia Wave.
Související
-
Hora není soupeř. Se smrtí kamaráda se my lezci vyrovnáváme jako se vším. Lezeme, říká Radek Groh
V Himálaji se mu podařil světový prvovýstup na horu Cholatse. Při aklimatizačním výstupu ale zemřel kamarád. Jak se horolezec vyrovnává s tragédií?
-
Jakou mám v horách tepovku? No nevím, říká horská průvodkyně Marie Lollok Klementová aka Děvče z hor
„V horách je to vždycky dobrý,“ říká Marie Lollok Klementová alias Děvče z hor. Horská průvodkyně a cestovatelka vypráví své zážitky z Patagonie, Nepálu i Dolomit.
-
Hory k nám promlouvají velikostí a tichem. Jsme tam víc sami se sebou, říká Viktorka Hlaváčková
Cestovatelka Viktorka Hlaváčková v pořadu Casablanca vypráví své čerstvé balkánské zážitky z přechodu Kavkazu od Černého ke Kaspickému moři.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.