Hora není soupeř. Se smrtí kamaráda se my lezci vyrovnáváme jako se vším. Lezeme, říká Radek Groh
V Himálaji se mu podařil světový prvovýstup na horu Cholatse. Při aklimatizačním výstupu ale zemřel kamarád. Jak se horolezec vyrovnává s tragédií? Radoslav „Radar“ Groh také působí jako člen horské služby v Krkonoších. Co mu to přináší? A jak se ohlíží za svými nejcennějšími výpravami?
Horolezec a skialpinista Radoslav „Radar“ Groh má za sebou mnoho úspěchů. V roce 2016 byl součástí první české zimní expedice, která dosáhla vrcholu patagonského Fitz Roye. O dva roky později stál na vrcholu osmitisícovky Nanga Parbat. Světový prvovýstup na horu Baruntse v roce 2021 společně s Márou Holečkem zkomplikovalo počasí a návrat se stal obrovským dramatem, naštěstí s dobrým koncem. Výstup na Huandoy v Peru (také společně s Márou Holečkem) byl poctou československé výpravě z roku 1970, kterou smetla lavina po obrovském zemětřesení.
Čtěte také
Na sklonku loňského roku Radek „Radar“ Groh a Zdeněk „Háček“ Hák jako první lidé prostoupili západní stěnou šestitisícovky Cholatse v centrálním Himálaji. Dosažený úspěch ale zastínil fakt, že už při aklimatizačním výstupu zemřel další člen výpravy, Jan Ros. O těžkých pocitech obklopujících expedici, mluví Radar upřímně v novém díle podcastu Casablanca. „Těžko se mi o tom mluví. Nikdy jsem si takovou situaci neuměl představit. Byly to pocity smutku a zmaru. Neumím tyhle pocity moc interpretovat, ale jediné, co my lezci trochu umíme, je lezení. A tak se s tragédií vyrovnáváme jako asi se vším. Prostě lezeme,“ říká. Jak ale zdůrazňuje, Cholatse ani jinou horu nepovažuje nikdy za soupeře.
Radar se účastnil také pokusu o výstup na nejvyšší dosud nevylezenou horu světa Muču Kiš v Pákistánu. Ten nevyšel, ale krkonošský lezec v rámci expedice sjel sedmitisícovou horu Spantik na lyžích. Radar Groh taky působí jako dobrovolný člen Horské služby Krkonoše. „Všechno dobré, co mě v životě potkalo, bylo v Krkonoších. Je to místo, kde se nabíjím a hledám inspiraci na svoje výstupy. Krkonoše jsou srdcová záležitost,“ dodává jako lokální patriot. „A tu možnost pomoct mám moc rád.“
Jaké emoce a strachy zná špičkový horolezec jako je Radar Groh? Jaký byl sjezd pákistánské sedmitisícovky Spantik na lyžích? Jaké vzory a lezecké cestopisy jsou pro lezce nejzásadnější? Poslechněte si nový díl podcastu Casablanca.
Související
-
Strmá krasavice Chumbu a majstrštyk roku. Češi zvládli prvovýstup na himálajskou šestitisícovku
Tři účastníci expedice na himálajskou horu Chumbu, Radoslav Groh, Petr Kejklíček a Juraj Koreň, vypráví o nádherném výstupu na vrchol, na kterém dosud nikdy nikdo nestál.
-
Byla to Nebeská past. Mára Holeček vypráví o výstupu na nepálskou Monu Lisu jménem Baruntse
Nejlepší český horolezec současnosti Marek Holeček si společně s Radkem Grohem připsal další světový prvovýstup. Stanuli na vrcholu nepálské sedmitisícovky Baruntse.
-
Jsme rozsekaní, ale v očích to hoří. Tomáš Petreček vypráví o extrémních závodech a lezení
O expedici na nejvyšší nevylezenou horu světa Muču Kiš v Pákistánu a o mistrovství Adventure Race ve Španělsku vypráví horolezec a extrémní sportovec Tomáš Petreček.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.