Jakou mám v horách tepovku? No nevím, říká horská průvodkyně Marie Lollok Klementová aka Děvče z hor
„V horách je to vždycky dobrý,“ říká Marie Lollok Klementová alias Děvče z hor. Horská průvodkyně a cestovatelka vypráví své zážitky z Patagonie, Nepálu i Dolomit. V čem je žena průvodkyně lepší než její kolegové muži? A proč jich je tak málo?
Marie Lollok Klementová je cestovatelka, horská průvodkyně a lektorka, vystupuje jako Děvče z hor. Hostkou cestovatelského magazínu Radia Wave byla nedlouho po návratu z Patagonie, kam se vydala znovu po covidu. „Je to tam drsné. Ty hory nejsou vysoké, ale jsou drsné. Když fouká, tak opravdu fouká. Lítají brýle a čepice vzduchem. Ale je to uklidňující krajina, působí ve výsledku hodně příjemným dojmem,“ mluví o své zálibě v dramatické patagonské krajině. „Byla jsem na mnoha místech a je těžké na mě udělat dojem. Tahle krajina to ale dokázala.“
Pravidelně se vrací do Nepálu a Dolomit. „V horách je to vždycky dobrý. V Nepálu mám ráda Horní Mustang. Například Dračí hory v Jihoafrické republice, Réunion nebo Srí Lanka byla fajn, ale vracet se tam nemusím. Mám je pro sebe uzavřené. Nikdy jsem ale nenarazila místa, u kterých jsem si řekla: nikdy víc.“
Treky umí být náročné a někdy dělám lidem vrbu
Žen mezi certifikovanými horskými průvodkyněmi není mnoho. Mám výdrž jako chlap, ale navíc taky ženskou energii, říká o sobě horská průvodkyně Marie Lollok Klementová. Do hor s ní jezdí častěji ženy. A muži často se svými partnerkami. Slibují si od ní empatičtější přístup na trailech, které jsou náročné a soužití na nich – s limitovanou hygienou, únavou nebo například spaním v hromadných ložnicích v podkroví horských chat – je docela intimní. „Ženy se mi nebojí svěřit. Někdy dělám lidem vrbu, protože mnozí potřebují vyslechnout. Miluju dělat průvodkyni začátečníkům. Mám vždy dojem, že jim toho můžu nejvíc předat.“ Obecně nechodím moc rychle. Když je skupina výkonnostně hodně různorodá, pouští „rafany“, kteří potřebují mít výkon a měřit tepovou frekvenci, dopředu a sama jde s těmi pomalejšími. „Když se mě na přednáškách ptali, jakou jsem měla na vrcholu nepálské šestitisícovky tepovku, musela jsem říct, že vůbec nevím.“
Alfasamectví mezi horskými vůdci
Svoji roli ale v tom, že Děvče z hor vyhledávají hlavně ženy, může taky sehrát šovinismus horských průvodců nebo vůdců. „Nejdrsnější historku mi říkala moje klientka, úžasná ženská, hádám před padesátkou, která dříve absolvovala ledovcový kurz. Horský vůdce se na při úvodním seznamovacím kolečku ptal, proč se kdo přihlásil. A když došel k ní, řekl: je mi to jasné, ty máš těsně před expirací, ale jsi dobře garážovaná. Nevím, jestli chlapi potřebují ukazovat svoje alfasamectví, nebo proč k něčemu takovému může dojít. Není to určitě standard, ale i takové věci se někdy dějí. A tak ta holka od té doby jezdí raději se mnou.“
Jaké zkušenosti má Marie Lollok Klementová a které hory miluje kvůli kafi, které kvůli výhledům a které kvůli padesáti odstínům jedné barvy? Jaká je práce průvodkyně na čtyřech kontinentech? Poslechněte si celý podcast Casablanca!
Související
-
Hora není soupeř. Se smrtí kamaráda se my lezci vyrovnáváme jako se vším. Lezeme, říká Radek Groh
V Himálaji se mu podařil světový prvovýstup na horu Cholatse. Při aklimatizačním výstupu ale zemřel kamarád. Jak se horolezec vyrovnává s tragédií?
-
Sjeli nepálskou šestitisícovku na kole. Na strach nebyl čas, říkají bikeři Zejda a Novák
Čeští bikeři Tomáš Zejda a Ondřej Novák se pustili do hodně šíleného podniku. Na kolech sjeli – jako první na světě – horu Mera Peak v centrálním Himálaji.
-
Hory jsou droga a Pyreneje ti dají tisíckrát víc, než sis vysnil, vypráví hikeři Kuboj a Fiki
Ivo Fikrle a Jakub Šolc alias Fiki a Kuboj společně „vytunili“ pyrenejskou trasu Haute Randonnée Pyrénéenne a stvořili svou vlastní „HRP Ultimate Crown“.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.