Proč číst něco očekáváného? To by byla nuda. Rozhovor s komiksovým nakladatelem

25. květen 2022

„Máme oblíbené nakladatele, které sledujeme pravidelně, a vždycky by nás ten komiks měl oslovit buď nějakou zvláštností ve vyprávění, nebo ve výtvarném pojetí. Chtěl bych, aby to byly komiksy s hlubším podtextem nebo poselstvím,“ vysvětluje Martin Svoboda z nakladatelství Trystero.

Dosud vydalo Trystero devět komiksů. „Impuls k založení nakladatelství byl ten, že jsem chtěl číst komiksy, které tady nejsou, a otestovat si, jestli je tady dostatek lidí, kteří by měli podobný vkus a byli ochotní sáhnout do peněženky a komiksy si kupovat. Člověk pak zjistí, že z dobrých důvodů některé komiksy u českých komerčních nakladatelství nevycházejí, protože čtenářská obec není tak široká, a tak by se na nich nedalo mohutně vydělat,“ říká nakladatel.

Komiks Náraz

Jejich nejnovějším komiksem je Náraz, ve kterém čtenáři při důkladném čtení najdou kritiku našeho chování nebo vykořeněnost západní společnosti. „Myslím si, že je v té knížce mnohem víc, než se na první pohled zdá,“ doplňuje Svoboda.

Poslechněte si Záložku o malém komiksovém nakladatelství, o vydávání komiksů mimo bublinu a taky o nejnovějších nemainstreamových titulech.

Spustit audio