Proč je důležité odpuštění? Přináší úlevu, lpění na křivdě jsou jako peníze, které nemůžeme použít

26. březen 2019

„Odpuštění není slabost. Stejně jako pravda a láska nejsou slabostmi. Takové vnímání považuji za virus dnešní doby. Naopak, je to síla, protože odpustit je tak trochu nepřirozená reakce,“ myslí si Aleš Borecký, psycholog a psychoterapeut, který v magazínu Balanc rozebíral téma odpuštění a vyrovnávání se s křivdami, trest i pomstu.

„Odpuštění je projevem péče o sebe sama. Člověk jím projevuje nezávislost, nějakou sílu. Ukončuje příběh, ve kterém mu není dobře.“ Díky odpuštění se můžeme posunout a rozvinout důvěru v to, že nepříjemnou situaci zvládneme. Můžeme rozmotat uzel mezi traumatem a viníkem, který křivdu způsobil, a jít dál svobodně vlastní cestou.

Balanc o práci s emocemi: nebraňte se jim, život na autopilota může odskákat tělo i vaši nejbližší

Smutek - emoce - beznaděj

„Emoce jsou signály, potřebují být viděny. Jsou jako poslové, když předají zprávu, mohou odejít,“ říká plzeňská terapeutka a koučka Iveta Hrotková. Když emocím nerozumíme, tak se stydíme za jejich projevy. Špatný přístup k emocím ovlivňuje fyzické zdraví i naše nejbližší. Pokud se jich přes den nashromáždí více, tak to večer odskáče rodina. Často nejslabší článek, děti, pes nebo dědeček.

Výzkumy dokonce zjistily, že neodpuštění zasahuje všechny roviny osobnosti. Navíc dlouhodobé neodpuštění může vést ke stresu a rozvoji psychosomatických chorob, kardiovaskulárním změnám, svalovému napětí. V hlavě se projeví emočním zmatkem, přichází vlny smutku a vzteku, neustálé opětovné prožívání zraňující situace. Odpouštění zvýší sebevědomí a optimismus, i to potvrzuje věda. „Lidé zažijí pocit, že sami mohou něco ovlivnit, že se věci mohou měnit, že mohou přemoci bezmoc.“

„Emoční bolest se časem mění, pokud ji nerozdmýcháváme. Zraněním je třeba věnovat péči a pozornost a po nějaké době ubrat, aby mohl nastoupit mechanismus vyhasínání.“ Většina věcí nemůže bolet stejně třeba po 20 let. Energie, která je uvnitř držena v příběhu křivdy, se může uvolnit a použít na něco jiného. „Je jako peníze na účtu, které najednou můžeme použít.“

Aleš Borecký

Existuje ale riziko, že se z odpuštění stane jakási morální nadřazenost. Je důležité ptát se, co nás k odpuštění vede, aby to nebyla pýcha. Abychom se nesnažili někomu dokazovat, že jsme lepší než on, protože dokážeme odpustit. Hrát si na hrdiny, které nic nezasáhne, také škodí. Je dobré vytvořit podmínky pro to, aby mohl proces zpracování proběhnout.

Je dobré srovnávat malé a velké křivdy? I o tom je aktuální díl pořadu Balanc. Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související