Prolomit vlny: Běžte jinam, mentálky!

23. srpen 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02703657.jpeg
0:00
/
0:00

Dnešní glosář Radia Wave posíláme za starosty několika obcí v Libereckém kraji, kteří z malicherných důvodů a s průhlednými výmluvami odmítají výstavbu domů pro mentálně postižené ženy v jejich katastru.

Jako by nestačilo, že nám cizáci kafrají do staré dobré praxe zavírání psychiatrických pacientů do klecí. Teď ještě abychom si nasadili mentálně postižené k nám do vesnice, mezi normální lidi! Podobně absurdní myšlenkový pochod se zřejmě odehrává v hlavách starostů a starostky Stráže pod Ralskem, Oken a Zákup v Libereckém kraji. Kraj chce postavit deset menších domů, kam by pod dohled asistentů přestěhoval 80 žen s mentálním postižením, které dosud žijí ve dvou izolovaných ústavech. Projekt se připravuje dva roky, měl by hlavně pomoci postiženým ženám integrovat se víc do společnosti, vzniknou i nová pracovní místa, kterými Českolipsko jinak zrovna nehýří. Přesto jsou výše uvedené tři z šesti vytipovaných obcí striktně proti.

Argumenty starostů jsou různé, ale jedním slovem hanebné. Ten zákupský například tvrdí, že 24 žen je na třítisícovou obec moc. Necelé procento postižených obyvatel by se podle něj nemohlo v obci začlenit. Je na to údajně studie, podle které by Zákupy snesly postižených nejvýš šest. Na základě petice pozemky pro stavbu kraji neprodají.
Ve Stráži pod Ralskem projekt odmítli rovnou a bez hlasování. Měli by s ním prý jen další komplikace.
Okenský starosta se zase vymlouvá, že obec nemá na dům pozemek. Jedním dechem ale dodává, že je za tím i něco jiného. Na ženy v ústavu se prý byl podívat. „Neumím si představit, že by se nám po návsi mentálně postižené ženy pohybovaly," citoval ho server idnes.cz.

Samotné tyto výroky (které ale jistě „jen“ odrážejí většinové názory běžných obyvatel) jsou bohužel dostatečně výmluvné, takže se nemusím snižovat k jejich nevybíravému odsudku. Do protikladu k nim ale postavím prohlášení starosty Nového Boru, který se několika novým obyvatelkám v obci nebrání: „Každý, kdo proti integraci těchto žen do společnosti vystupuje, by se měl jít podívat do zařízení, kde bydlí. Jedna z nejzrůdnějších věcí za komunistů byla, jakým způsobem byli tito lidé odsouváni tam, kde na ně nebylo vidět. Proto je třeba je zahrnout do normálního života a napravit chyby minulosti."

02529936.jpeg

Jako by nestačilo, že nám cizáci kafrají do staré dobré praxe zavírání psychiatrických pacientů do klecí. Teď ještě abychom si nasadili mentálně postižené k nám do vesnice, mezi normální lidi! Co přijde příště? Černoch? Vozíčkář? Homosexuál? Nebo snad Žid?

autor: Robert Candra
Spustit audio