Prolomit vlny: Tabu dne

27. prosinec 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02792439.jpeg
0:00
/
0:00

Glosář Radia Wave se ještě jednou ohlédne za nedávnou tragickou událostí v americkém Newtownu, tentokrát ovšem ve světle jejích poněkud bizarních okolností. Vlny láme Robert Candra.

Internetové stránky slovutného Oxford English Dictionary nabízejí mimo jiné i službu „Word of the Day“. Přihlášení zájemci najdou každý den ve své emailové schránce jedno běžné slovo s příslušným významovým a etymologickým výkladem. Minulý týden takto automat oxfordského serveru rozeslal slovo bloodbath. Doslova tedy krvavá lázeň, přeneseně pochopitelně „boj či bitva, při níž je prolito množství krve, hromadné vraždění, masakr“.

Problém, respektive „problém“ je, že toto slovo přišlo emailem pouhé čtyři dny po střelbě na newtownské základní škole v americkém Connecticutu. Někteří uživatelé služby si obratem začali hlavně na Twitteru stěžovat, že zařazení tohoto slova je „nevkusné a hnusné“ a podobně.

Tým Oxford English Dictionary pod tímto tlakem ještě ten samý den zveřejnil na webu omluvu. Vysvětlil v ní, že každé „Word of the Day“ je vybíráno s několikaměsíčním předstihem a poté rozesíláno automaticky. Načasování krvavé lázně označil za nešťastnou a politováníhodnou shodu okolností. Slovo ze stránek stáhl a slíbil okamžité přehodnocení své strategie výběru a distribuce výrazů v rubrice.

Politická hyperkorektnost tedy zase jednou vyhrála nad zdravým rozumem a střízlivým odstupem. To, že (obzvlášť ta anglosaská) média byla v inkriminované dny doslova plná obrázků z místa střelby, rozhovorů, které reportéři páčili z otřesených svědků tragédie a příbuzných obětí, pochybných analýz a nepochybných spekulací o šíleném střelci, první dny navíc často v neuvěřitelném infotainmentovém balení typickém pro některé americké televizní stanice, to zdá se strážcům korektnosti nevadí. Ale když čirou náhodou ve stejnou dobu objeví v pravidelném mailu slovníkové heslo výrazu, kterým podobné události označujeme, je oheň na střeše.

02790485.jpeg

Naštěstí ne všichni uživatelé oxfordského slovníku propadli těmto hysterickým reakcím. Za všechny takové mluví jeden z tweetů, ve kterém se říká: „Nemůžu uvěřit, že někdo píše oxfordskému slovníku a ne National Rifle Association. Lidi, priority!“

Dokud bude k tragédiím podobným té newtownské pravidelně docházet, budeme zkrátka slova jako bloodbath bohužel stále potřebovat.

autor: Robert Candra
Spustit audio