„Prostě jsem musela.“ Mladá zdravotní sestra ze Zakarpatí pomáhá Iniciativě Hlavák tlumočit

4. duben 2022

„Potřebujeme pomoct,“ přichází ke mně a dvaadvacetileté Albině Halai jedna z dobrovolnic Iniciativy Hlavák s paní, která právě přicestovala z Kyjeva se dvěma dětmi. Albina okamžitě přerušuje náš rozhovor a ukrajinsky se ptá, jak může poradit.

V Asistenčním centru pomoci Ukrajině na Florenci ženě poradili jet do Plzně, protože v Praze už je kapacita nových příchozích naplněna a špatně se tu bude hledat práce. Jdeme tedy všichni k přepážce, moc se nevyptáváme – na složitá strategická rozhodnutí není čas a beztak neexistují uspokojivé odpovědi. Oproti třem ukrajinským pasům dostáváme pro uprchlice zdarma lístky do Plzně. Takhle vypadá běžná dobrovolnická pomoc Albíny a dalších stovek členů Iniciativy Hlavák.

Koordinátorka Truong Thu Thuy zaškoluje nové dobrovolníky

Albina přijela do Česka po střední škole. Nejdřív byla u sestry v Ostravě, pak se přesunula za druhou sestrou do Prahy a nedávno si našla práci ve svém oboru a dělá zdravotní sestru v roudnické nemocnici. Když jela nedávno do Prahy vlakem, všimla si, že na hlavním nádraží pomáhají uprchlíkům Češi, co neumí ukrajinsky. Od té doby jezdí dobrovolničit dvakrát až třikrát týdně – podle toho, jak jí to dovolí směny v nemocnici.

Koordinátorka Truong Thu Thuy zaškoluje nové dobrovolníky, kterých se za den protočí na nádraží kolem sto padesáti, a vzpomíná na jeden případ z nedávné doby, kdy do Prahy přijel muž se ženou, jejíž emocionální rozpoložení se dobrovolníkům nepozdávalo. „Slečna působila plačtivě a muž se k ní nechoval hezky. Zavolali jsme krizovou interventku, která si se slečnou diskrétně popovídala. Ukázalo se, že žena potřebuje odbornou pomoc obětem domácího násilí, a pán odešel s policií,“ popisuje složitou situaci Thuy, která běžně pracuje v Pacientském hubu při Ministerstvu zdravotnictví ČR.

Stanoviště Iniciativy Hlavák na pražském hlavním nádraží

Jak vypadá provizorní stanoviště pro pomoc uprchlíkům na pražském hlavním nádraží? Jak se cítí Albina po pěti letech v Česku? A jaké rozdíly vnímají dobrovolníci z Iniciativy Hlavák mezi uprchlickou vlnou vyvolanou konfliktem v Sýrii a na Ukrajině? Poslechněte si celý Exil s Albinou Halai.

Spustit audio

Související