„Prostě jsem musela.“ Mladá zdravotní sestra ze Zakarpatí pomáhá Iniciativě Hlavák tlumočit
„Potřebujeme pomoct,“ přichází ke mně a dvaadvacetileté Albině Halai jedna z dobrovolnic Iniciativy Hlavák s paní, která právě přicestovala z Kyjeva se dvěma dětmi. Albina okamžitě přerušuje náš rozhovor a ukrajinsky se ptá, jak může poradit.
V Asistenčním centru pomoci Ukrajině na Florenci ženě poradili jet do Plzně, protože v Praze už je kapacita nových příchozích naplněna a špatně se tu bude hledat práce. Jdeme tedy všichni k přepážce, moc se nevyptáváme – na složitá strategická rozhodnutí není čas a beztak neexistují uspokojivé odpovědi. Oproti třem ukrajinským pasům dostáváme pro uprchlice zdarma lístky do Plzně. Takhle vypadá běžná dobrovolnická pomoc Albíny a dalších stovek členů Iniciativy Hlavák.
Albina přijela do Česka po střední škole. Nejdřív byla u sestry v Ostravě, pak se přesunula za druhou sestrou do Prahy a nedávno si našla práci ve svém oboru a dělá zdravotní sestru v roudnické nemocnici. Když jela nedávno do Prahy vlakem, všimla si, že na hlavním nádraží pomáhají uprchlíkům Češi, co neumí ukrajinsky. Od té doby jezdí dobrovolničit dvakrát až třikrát týdně – podle toho, jak jí to dovolí směny v nemocnici.
Koordinátorka Truong Thu Thuy zaškoluje nové dobrovolníky, kterých se za den protočí na nádraží kolem sto padesáti, a vzpomíná na jeden případ z nedávné doby, kdy do Prahy přijel muž se ženou, jejíž emocionální rozpoložení se dobrovolníkům nepozdávalo. „Slečna působila plačtivě a muž se k ní nechoval hezky. Zavolali jsme krizovou interventku, která si se slečnou diskrétně popovídala. Ukázalo se, že žena potřebuje odbornou pomoc obětem domácího násilí, a pán odešel s policií,“ popisuje složitou situaci Thuy, která běžně pracuje v Pacientském hubu při Ministerstvu zdravotnictví ČR.
Jak vypadá provizorní stanoviště pro pomoc uprchlíkům na pražském hlavním nádraží? Jak se cítí Albina po pěti letech v Česku? A jaké rozdíly vnímají dobrovolníci z Iniciativy Hlavák mezi uprchlickou vlnou vyvolanou konfliktem v Sýrii a na Ukrajině? Poslechněte si celý Exil s Albinou Halai.
Související
-
Jsme mostem mezi úředníky a uprchlíky, říká tlumočnice z asistenčního centra
Roksolana žije v Praze 13 let. Putinova invaze z ní udělala ze dne na den tlumočnici.
-
Je to, jako kdyby část Ukrajiny byla tady, říká o pomoci uprchlíkům sociální pracovnice
S Yulií Kirakovjanovou jsem se poprvé setkala při natáčení reportáže o sociální službě Beztíže. Tentokrát se potkáváme ve smutnější atmosféře. Yulie pochází z Ukrajiny.
-
Kdy přiletí ruský granát na dům mého bratra? Dobrovolník Oleg zahání stres pomocí uprchlíkům
Ukrajinec Oleg žije přes 20 let v Praze a živí se servisem kávovarů. Od doby, co padají bomby na jeho rodný Charkov, se z něj ale stal i organizátor odvozu uprchlíků.
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.