Quest: Jaké herní dárky koupit na poslední chvíli pod stromeček?

ze hry Mutant Year Zero: Road to Eden
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy ze hry Mutant Year Zero: Road to Eden

Poslední předvánoční Quest jsme zasvětili trojici menších her, které sice nedisponují rozpočtem gigantických studií, ale byla by škoda je v podzimní záplavě masivních titulů přehlédnout. Našim zrakům neuniklo zvláštní kooperativní RPG Ashen, podzemní zážitky v Below ani taktická tahová strategie Mutant Year Zero: Road to Eden. Na konec jsme přihodili pár osvědčených herních tipů na dárky.

Ashen je akční RPG inspirované Journey a sérií Dark Souls, což by mohlo na první poslech znít jako vlivy zcela protichůdné, z obou si nicméně půjčuje to zajímavé. Odehrává se ve zvláštním, temném světě, zahaleném v sopečném popílku, vy představujete utiskované světlo, které do něj musíte vnést. Na své pouti nicméně nejste sami, Ashen totiž disponuje poměrně unikátním multiplayerem, kdy s vámi váš společník sice tráví celou hru, ale nikdy si nemůžete být zcela jistí, jestli ho zrovna ovládá umělá inteligence, nebo reálný hráč na druhé straně. „Svět sám o sobě je zajímavý, všechny mechaniky dobře fungují, ale kdyby tam nebyla ta kooperace, bude ta hra poloviční,“ soudí o Ashen Jarda.

Do našeho okénka menších nezávislých her jsme zařadili i Below, která stojí především na atmosféře a opakovaném hraní. Z povrchu světa se vydáte hluboko do podzemí, kde na vás číhá spousta pastí a příšer, ale především krásný výtvarný styl a svět, který stojí za to objevovat. Mapy jsou do určité míry náhodně generované, což přispívá ke znovuhratelnosti. Below dokonce i dobře zní a získá si vás svým smyslem pro detail, ale je to jedna z her, které si musíte vyzkoušet, abyste s jistotou mohli říct, jestli vás přesvědčí.

A i do třetice tu máme zlatou nezávislou rybku v podobě Mutant Year Zero: Road to Eden, i když tahle zlatá rybka má dost možná třetí oko a pár ploutví navíc. Její svět se zakládá na stejnojmenném stolním RPG, které poprvé vyšlo už na konci osmdesátých let. Taktická tahová strategie se odehrává na Zemi pár století v budoucnosti, která je zničená jadernou válkou. Poslední přeživší jsou sužování různými druhy mutací, ty hlavním hrdinům, lidským i zvířecím, přihrály do vínku různé speciální schopnosti, které využívají především k taktické likvidaci nepřátel. Pro efektivní postup musíte kombinovat plížení v reálném čase s tahovými souboji a jejich obtížnost sice trestá všechny chyby, ale za vynalézavost vás po zásluze odmění.

Čím je Ashen nejvíc unikátní? Proč by vás měl zaujmout výtvarný styl Below? Ovládnou antropomorfní zvířátka Zemi? A co pořídit hráčům k Vánocům? Poslechněte si poslední adventní Quest a dozvíte se odpovědi na své zvídavé otázky.