Quest: Radost versus frustrace v Mario Kart 8 Deluxe

13. květen 2017

Nintendo nemá na poli motokárového závodění žádnou relevantní konkurenci. Ani Sonic, ani Crash Bandicoot mu v očích hráčů po celém světě nesahají ani po pedály, a tak si s námi Mario na kolečkách může dělat, co chce.

Je Mario Kart 8 Deluxe nejlepším dílem v celé sérii? Rozhodně ano. Už původní verze pro Nintendo Wii U byla fantastická a rozšířená edice pro hybridní Switch posouvá celý zážitek ještě o kousek dál. Máloco na okolí zapůsobí tolik, jako když v hospodě vytáhnete na stůl konzoli a začnete s kamarádem pařit barevné motokáry.

Zda si hru skutečně užijete, ale záleží pouze na vašem obecném přístupu ke hraní. Pokud chcete být nejlepší a vyhrávat každý závod, pak v Mario Kart tvrdě narazíte. Zdejší systém nejrůznějších power-upů totiž vychází vstříc především hráčům, kteří s hrou nemají mnoho zkušeností. Zjednodušeně řečeno, čím hůře jedete, tím lepší berličky vám hra podává. To je pro jednu skupinu hráčů skvělá zpráva, protože i nováčci se tak mohou snadno vyhoupnout na přední pozice, ale jak k tomu přijdou soutěživí jezdci?

Pro ty se Mario Kart může stát spolehlivým zdrojem frustrace. Docela často se totiž stává, že 90 % závodu se vám soupeři dívají na záda, ale pak zničehonic přijde smršť naváděných želvích krunýřů a vy se během pár vteřin propadnete třeba na mizernou šestou pozici. Hranice mezi zábavou a frustrací je v tomhle případě tenká jako papír. To ovšem platí hlavně pro hraní s neživými nebo neznámými jezdci online.

Úplně jiná situace nastává v okamžiku, kdy si do bytu pozvete jednoho až tři dobře naladěné kamarády. Míra soutěživosti vystoupá na maximum, nikdo se nehodlá smířit s prohrou. Všichni na sebe navzájem pokřikují, často sprostě a urážlivě, vymýšlejí na sebe navzájem zákeřnosti a jsou ochotni udělat cokoliv pro to, aby ten druhý skončil daleko vzadu. Očima nezúčastněného diváka to musí vypadat jako pokleslá zábava pro divnolidi, ale co jako?

Mario Kart 8 Deluxe je zkrátka klasická Nintendo legrace v líbivém a perfektně naleštěném balení, která společně se Zeldou tvoří zatraceně silnou dvojici argumentů, proč vůbec přemýšlet o investici do konzole Switch. Lépe zpracované závody podobného typu prostě neexistují, a pokud budou studia i nadále chrlit jenom polovičaté klony, tak se Mario Kart 8 nemá čeho obávat. Snad nám nezleniví.

Do nového Questu se kromě recenze Mario Kart 8 Deluxe vešlo ještě filozofování nad osudem starých ročníků sportovních her a závodní retro Crash Team Racing. Poslouchejte, podcastujte!

autoři: Jaromír Möwald , Lukáš Kunce
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka