Randit s někým, kdo má dítě, je těžší než s tím, kdo je bez závazků, upozorňuje mentorka Kateřina Trávníček
Když nemáte děti a randíte s někým, kdo ano, může to být výzva i příležitost. V podcastu Moderní láska odpovídá Kateřina Trávníček, mentorka v rodičovství a vztazích. Přijmout do života nového partnera a jeho děti nemusí být pro každého. Lidé se obávají, že bude mít méně času, že pro ně nebude prioritou a že přibydou starosti o dítě. Tím se můžeme připravit o dobré vztahy s fajn lidmi. Je třeba otevřeně sdílet očekávání a najít rovnováhu mezi osobními a rodinnými potřebami.
Markéta: Občas se setkávám s rezistencí singles randit s lidmi, kteří už mají děti. Někteří říkají, že nechtějí vychovávat děti někoho jiného, že chtějí být pro druhého prioritou, nebo že si přejí, aby bylo rodičovství první společnou zkušeností. Co si o tom myslíš? A je nějaká výhoda v tom randit s lidmi, kteří už děti mají?
Kateřina: Na první dobrou chápu ty, kteří mají takové obavy, protože si dobře uvědomují realitu. Randit s někým, kdo má dítě, je nepopsatelně těžší než s někým, kdo je bez závazků, protože to přináší spoustu těžkostí a prostoru pro třecí plochy. Ale když se ptáš na výhody, určitě tam jsou. Člověk, který má děti, má často život lépe srovnaný. Děti nám pomáhají poznat naše vlastní témata. Proto je pravděpodobné, že narazíme na někoho zralejšího. Ví, co chce, když říká, že chce investovat do vztahu. Myslí to vážně, protože investuje i za dítě. Najednou už randění není jen o nás. Už to není jen nezávazné zkoušení, jestli si s tím druhým sedneme, ale když má člověk dítě a investuje do rande, investuje zároveň čas, který by jinak mohl patřit dítěti. A také přemýšlí o tom, že hledá nejen partnera pro sebe, ale možná i otce pro své dítě.
Petr: Jak poznat, že jsem na takový vztah připraven?
Kateřina: To může být náročné, i když jsme třeba typy lidí, kteří milují děti. Když ale přijde chvíle, kdy se najednou staráte o dítě, které je z 50 % bývalým partnerem vašeho nového partnera, může to vyvolávat spoustu nepříjemných emocí. Dítě nám může připomínat bývalého partnera gesty nebo tím, jak vypadá, což si člověk často ani neuvědomí. Zvlášť pokud byl ten bývalý vztah konfliktní, což bývá časté.
Petr: Kdy by měly děti poznat nového partnera? A co když se i nový vztah rozpadne, jak to může dítě ovlivnit?
Kateřina: Je důležité vycítit, kdy už víme, že vztah je vážný a že je vhodné dítěti nového partnera nebo partnerku představit. Pro dítě je to velká změna. Emočně investuje do nového člověka a do toho, aby se sžilo s novou situací. Když pak nový partner vycouvá, protože zjistí, že je to na něj moc, což se někdy může stát, může to být pro dítě nečekané a chaotické. Je důležité být flexibilní a počítat s tím, že partner s dětmi se bude hodně proměňovat. I pro něj je to nové, najednou mít dalšího člověka, který spolurozhoduje o jeho dítěti.
Ta role se může časem proměnit. Může se stát, že vztah s novým partnerem bude tak blízký, že bude dokonce bližší než s biologickým otcem. Ale je důležité na začátku nezpochybňovat otcovství nebo mateřství, protože dítě může zažívat konflikt loajality vůči svým biologickým rodičům.
Markéta: To může být ještě posíleno reakcí bývalého partnera na přítomnost nového partnera v rodině.
Kateřina: Ano, a právě přes děti se dá vést velmi neférový boj s novým partnerem. Je to úplně podpásové a poškozuje to vztahy na všech úrovních.
Markéta: A co intimita mezi partnery? Jak projevovat lásku mezi rodičem a novým partnerem?
Kateřina: Intimita se bude postupně měnit. Na začátku je dobré dítěti ukazovat náklonnost tak, jako byste byli přátelé. I když mimo přítomnost dítěte můžete mít jakýkoliv vztah, v jeho přítomnosti je vhodné začít pozvolna. Pokud by nový partner před dítětem byl příliš invazivní, objímal, líbal nebo se dotýkal rodiče, může to dítěti způsobit pocit ohrožení, zvlášť pokud na to ještě není připravené nebo ho to vyvádí z míry. Proto je na začátku lepší zdržet se explicitních fyzických projevů a nechat si je pro soukromí. Časem si dítě na nový vztah zvykne a přijdou i přirozené projevy náklonnosti, jako je pohlazení nebo objetí, ale v začátku je lepší chránit ho před přílišnými projevy intimity.
Poslechněte si celý rozhovor o tom, jak se randí, když máte děti.
Související
-
Všechny opustím a uteču na opuštěný ostrov! Jak poznáme, že se blíží rodičovské vyhoření?
Do Houpaček přišla Kateřina Trávníček, rodičovská mentorka a influencerka, jejímž tématem je rodičovské vyhoření a která při výchově dětí doporučuje používat špunty do uší.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka