Rentgen: Přistěhovalci v UK, Sexistické prasátečko a aktivity EDUin

17. říjen 2012

V dalším Rentgenu jsme se věnovali sporným opatřením, která zavádí britská vláda proti přistěhovalcům. Zjistili jsme, co to je sexistické prásátečko a představili jsme jednu z aktivit veřejně prospěšné společnosti EDUin.

Kolébka demokracie a multikulturalismu Velká Británie plánuje na svém území zavést přísná diskriminační opatření proti cizím občanům. Hlavním důvodem má být přesycený pracovní trh právě lidmi z jiných zemí. Členové konzervativního kabinetu Davida Camerona se nebojí tvrdých prohlášení, která jsou v přímém rozporu se zásadami Evropské unie. Redaktor Martin Melichar hledal souvislosti s šéfredaktorem Britských listů Janem Čulíkem a bývalým britským zpravodajem ČTK Stanislavem Mundilem.

Sexistické prasátečko – to je název soutěže, která si klade za cíl vybrat tu nejvíc sexistickou reklamu v České republice. Soutěž každoročně organizuje nezávislé sociálně ekologické hnutí Nesehnutí. Sexistické prasátečko představila v pražském Trafo Studiu v rámci přednášky Obraz vs Gender jedna z organizátorek soutěže – Petra Havlíková. Pro Rentgen zachytila informace o prasátečku Ivana Veselková.

Veřejně prospěšná společnost EDUin usiluje o to, aby se celosvětová proměna požadavků na vzdělávání, které jsme svědky v posledním desetiletí, stala díky široké diskusi veřejným tématem. Jedná se o nezávislou organizací, která o problematice vzdělávání informuje nestranně a podporuje otevřený a věcný dialog. Jeden z projektů vám představuje Silvia Majerová.

autoři: Ivana Veselková , Martin Melichar , Silvia Majerová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.