Říkala jsem si, že matky, které se nevyznají v nemocech, v tom plavou ještě víc než já, říká lékárnice

5. leden 2022

„Po narození syna mě vyděsilo, že v nové roli nic nevím a všechny dudlíky i plíny si musím hledat na internetu. Říkala jsem si, že matky, které se nevyznají v nemocech, v tom plavou ještě víc než já,“ říká Šárka Voříšková, vedoucí projektu Lékárnice maminky. V něm vystudované farmaceutky – matky – radí rodičům s dětskými rýmami, horečkami nebo ekzémem.

Podle Šárky Voříškové je osobní vztah lékárníka a pacienta velmi důležitý. Na besedách, které Lékárnice maminky pořádají, se rodiče svěřují, co trápí konkrétně je. „Dítě není malý dospělý. Když si vy vezmete dva léky na bolest, nedáte zkrátka dítěti jeden,“ upozorňuje lékárnice.

„Nachlazení, které teď trápí hodně rodin, se zrychlit nedá. Dá se mu ale předejít, třeba otužováním nosní sliznice mořskou vodou. I kašel v noci má svůj smysl a není třeba ho řešit tlumicími léky. Pokud se dítě nebudí a kašel ruší jen rodiče, nechme dítě kašlat, protože se tak zbavuje hlenu,“ radí Šárka Voříšková.

Šest až osm nachlazení do roka je u menších dětí běžné, posiluje se tak jejich imunita, říká Šárka Voříšková. Jaký je její soukromý tip na tlumení noční horečky? A co nám účinně pomůže v boji s ekzémem?

Přidejte si Houpačky i na Instagramu.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.