Říkala jsem si, že matky, které se nevyznají v nemocech, v tom plavou ještě víc než já, říká lékárnice

5. leden 2022

Největší audioportál na českém internetu

dítě - matka s dítětem - mateřství | Foto: Daria Shevtsova, CC0 License

Jaké jsou nejčastější mýty o stonání a léčení dětí? Jak se pozná suchý kašel od vlhkého? Kterou rýmu vyléčíme doma a která potřebuje antibiotika?

„Po narození syna mě vyděsilo, že v nové roli nic nevím a všechny dudlíky i plíny si musím hledat na internetu. Říkala jsem si, že matky, které se nevyznají v nemocech, v tom plavou ještě víc než já,“ říká Šárka Voříšková, vedoucí projektu Lékárnice maminky. V něm vystudované farmaceutky – matky – radí rodičům s dětskými rýmami, horečkami nebo ekzémem.

Podle Šárky Voříškové je osobní vztah lékárníka a pacienta velmi důležitý. Na besedách, které Lékárnice maminky pořádají, se rodiče svěřují, co trápí konkrétně je. „Dítě není malý dospělý. Když si vy vezmete dva léky na bolest, nedáte zkrátka dítěti jeden,“ upozorňuje lékárnice.

„Nachlazení, které teď trápí hodně rodin, se zrychlit nedá. Dá se mu ale předejít, třeba otužováním nosní sliznice mořskou vodou. I kašel v noci má svůj smysl a není třeba ho řešit tlumicími léky. Pokud se dítě nebudí a kašel ruší jen rodiče, nechme dítě kašlat, protože se tak zbavuje hlenu,“ radí Šárka Voříšková.

Šest až osm nachlazení do roka je u menších dětí běžné, posiluje se tak jejich imunita, říká Šárka Voříšková. Jaký je její soukromý tip na tlumení noční horečky? A co nám účinně pomůže v boji s ekzémem?

Přidejte si Houpačky i na Instagramu.

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu