Rozhovor se speleologem Karlem Roubíkem

1. září 2009

Abyste se dostali na místa dosud neobjevená a lidskou nohou nedotčená, nemusíte jezdit až do nitra amazonských pralesů nebo za polární kruh. Mnoho neobjeveného dřímá i v našich krajích. Ovšem často je to ukryto pod zemským povrchem. Podzemní a jeskynní taje zkoumá obor zvaný speleologie a právě o ní nám do Klystýru přišel popovídat speleolog Karel Roubík.

Karel Roubík přičichl ke speleologii během svého pobytu v Irsku, tuto svou vášeň si poté přivezl domů a dodnes se jí věnuje. Jak říká speleologie se nemusí týkat jen přírodních jeskyní, ale speleologové zkoumají i staré důlní šachty nebo podzemní prostory ve městech. Karel Roubík se ale nejraději vydává právě do přírodních jeskyní, těch je prý dle jeho slov v České republice zhruba tři a půl tisíce. Tedy těch objevených, stejné a možná i větší množství jeskyní u nás stále na své objevitele čeká. Jaká úskalí na speleology v útrobách jeskyní mohou číhat? A naopak co nejkrásnějšího může speleolog objevit?

autoři: Ivana Veselková , Susana
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.