Udělej to zase znova. Se zpěvačkou Amelií Siba o zlomeném srdci, terapii a nových začátcích
Jaké to je mít zapsané pocity svého rozbouřeného náctiletého „já“ do písní, které jsou dostupné na internetu? V druhém díle Anatomie lovesongu se také podíváme do historie českého popu a zjistíme, v které éře se nejvíc zpívalo o zlomeném srdci. Zajímat nás také bude, proč v současnosti o nešťastné lásce zpívají víc muži než ženy.
Nešťastná láska může být portálem k zoufalství, ale také k meditaci proč se to nepovedlo a kde se stala chyba. Pražská písničkářka Amelie Siba dříve zpívala o hořkých vystřízlivění z romantických představ z perspektivy mladé ženy, teď se ale učí víc myslet na sebe a odráží se to i v jejich nových písních. Skladba Open z oceňované desky Gently Double A je bolestivým ohledáváním traumat, ale i snahou i vykouknutí z beznaděje k lepší budoucnosti.
Písně o zlomeném srdci zavání největším klišé. Současná generace hudebnic, do níž patří i Amelie Siba, se ale téma naučila zpracovat nově a po svém. Médium populární hudby používají k tomu, aby prostřednictvím písní otevíraly debaty o tom, jak správně nastavit milostné vztahy tak, aby z nich profitovaly obě strany. Hudební publicistka Aneta Martínková v druhém díle Anatomie lovesongu vysvětluje, že pro spoustu dnešních zpěvaček jsou písně o lásce způsobem, jak zpívat o nutnosti sebezáchovy.
Poslechněte si Anatomii lovesongu Karla Veselého, tentokrát s autorkou Amélií Siba.
Související
-
Řekl bych víc, než miluju tě, ale to už se nedá. S Matem213 o zamilovanosti a hranicích vkusu
Letní hit 7teen Mata213 dostal v roce 2023 cenu Apollo pro nejlepší singl roku, zároveň ale spustil diskuzi, v níž ho starší generace obviňovala z podbízivosti a lacinosti.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka