Vidíme se celí rozmazaní. S Wheel Cherrym o síle a nezlomnosti queer lásky a o tom, jak by nás mohla zachránit

13. červen 2024

V českém popu se pořád o queer vztazích moc nezpívá. Jednou z mála výjimek je projekt Wheel Cherry, za nímž stojí básník a elektronický písničkář Jakub Strouhal. V jeho písni Jak můžeš bejt tak klidnej se odráží zděšení z homofobního útoku neonacistů v Bratislavě a smrti dvou mladých mužů. Zároveň je v něm ale i naděje a obraz lásky, která překoná všechno zlo. Možná, že Jak můžeš bejt tak klidnej je dokonce lovesongem queer lásce samotné.

Čtěte také

O milostných vztazích osob stejného pohlaví se u nás dlouho zpívalo jen opatrně a v náznacích. A překvapivě na tom nic nezměnila ani devadesátá léta. Teprve nová generace hudebnictva se přestala tohoto tématu bát a patří do ní i Wheel Cherry. Elektronický hudebník dorazil do našeho studia, aby prozradil, jaké to bylo učit se zpívat o queer lásce, když v češtině žádné popové písně na toto téma neexistují. Kde bral inspiraci a jak těžké pro něj bylo zachycovat své pocity do slov?

Pátý díl Anatomie lovesongu hostil také teoretičku kultury Magdalena Michlovou, která se zabývá teorií queer lásky. Vysvětlila nám, jak může queerness otevřít nové možnosti v nahlížení na vztahy a pomoci nám v současné krizi romantického modelu lásky. Radikální potenciál queer lásky nelze podceňovat a písně o ní už vůbec ne.

Poslechněte si aktuální epizodu Anatomie lovesongu s hudebníkem Wheel Cherrym.

autor: Karel Veselý
Spustit audio

Související