Vždycky jsem doufal, že to budeš zrovna ty. S Benem Cristovao o zoufalství a naději, kterou nám může dát lovesong

20. červen 2024

Anatomie lovesongu hostí zpěváka Bena Cristovaa, s nímž jsme probrali jeho sedm let starý hit Poslední. Epická r‘n‘b balada o vztahu, který se tak úplně nepovedl, naznačuje v některých pasážích totální deziluzi z lásky. Jak moc píseň čerpá inspiraci z Benova života? A je pro něj těžké psát o lásce uvěřitelně, když nás rádia od dětství krmí klišé a stereotypy?

Čtěte také

Píseň Poslední zachycuje konec lásky, ale má v sobě i špetku naděje. Když jsme schopní takto silných emocí kvůli ztracené lásce, znamená to, že v sobě ještě máme potenciál na další? Ben Cristovao promluvil také o tom, jak se nejmladší generace snaží zorientovat ve složitém světě vztahů s pomocí současných komunikačních technologií a v čem nám pomáhá otevřenost a v čem naopak škodí.

Abychom si na závěr ještě udělali jasno v tom, o čem lovesongy vůbec pojednávají, vydali jsme se s publicistou a teologem Petrem Vizinou na pátrání po původu pojmu lásky v křesťanské teologii. Co z významu tohoto zásadního slova pro křesťanství zůstalo platné i v milostných popových písních?

Může existovat Bůh bez lásky? Která píseň podle Petra Viziny mluví o lásce věrohodně? Uslyšíte v Anatomii lovesongu.

autor: Karel Veselý
Spustit audio

Související