Rutka Laskier ve studiu Radia Wave: Líbila se nám myšlenka udělat si to celé po svém

22. červen 2018

Jihomoravská emohardcorová kapela Rutka Laskier má letos nabitý program, její track se objevil na jedné zahraniční kompilaci, vydala desku Protiklady a odjela s ní nespočet koncertů – a turné, během něhož se zastavili na Radio Wave Studio Session, nekončí. Rutka si dává záležet i na textech, některé z nich vycházejí jako básnické sbírky. Kapela taky provozuje label Happy Mutant a snaží se alespoň trochu oživit dění v rodném Znojmě, odkud část členů pochází.

Rutka Laskier se pojmenovala po oběti koncentračního tábora Osvětim, polské židovské holčičce, která si vedla podrobný deník o tom, co za tři měsíce viděla kolem sebe. Kapela nezapře inspiraci českým emem v čele s Ravelin 7 a má nastudovanou školu francouzského ema. Tvrzení, že emo musí být patetické, členové Rutky v rozhovoru jenom potvrzují. „Píšu o tom, jak vidím rozjetého ptáka tramvají, nebo píšu o tom, co se mi nelíbí obecně ve společnosti. Na textech se podílíme všichni,“ říká zpěvák. Lehce patetické a poetické texty, kterým někdy kvůli hluku okolo není rozumět, vycházejí v básnických sešitech. Členové jsou literárně činní i mimo kapelu, píšou povídky a vydávají je postaru samizdatem.

Album Protiklady sice už vyšlo před nějakou dobou, ale teprve nyní – díky koalici několika nezávislých labelů – konečně přišly vinyly z továrny. „V podstatě ta deska je zatím velice neúspěšná, neprodali jsme ani jeden vinyl,“ vtipkuje Rutka Laskier. Kapela si taky hraje na label, jak s úsměvem vysvětlují členové. Vydavatelství se jmenuje Happy Mutant, má za sebou nahrávky kapely Metronome Blues a připravuje desku nové skupiny Fvtvre, kterou znají posluchači také z vysílání Radia Wave. „Pomalu se rozrůstáme a líbila se nám myšlenka udělat si to po svém, držíme se toho.“

Rutka Laskier taky pořádá spoustu koncertů ve Znojmě nebo Hrušovanech nad Jevišovkou. Jak se daří promotérům na jižní Moravě? Kolik lidí chodí na koncerty kytarovek? A kde můžete slyšet Rutku Laskier hrát v nejbližší době? Poslechněte si celý rozhovor i s písničkami.

Rutka Laskier

Související