S mikrofonem za pletením z orobince

V letohrádku Kinských, v Národopisné expozici Národního muzea, probíhá řada řemeslných dílen. My jsme se vydali na lekci pletení z orobince. Orobinec určitě všichni znáte, jsou to takové ty hnědé doutníky, které rostou kolem rybníků a jezer.

První si na našem území orobince všimli před několika stoletími mniši, kteří začali z orobince splétat různé úložné předměty jako ošatky a košíky. Co se plete z orobince v 21.století? A proč se vůbec někdo na kurz pletení z orobince vydá? I my jsme si zkusili uplést copánek, který je základem pro orobincovou podložku a ocenili jsme, že tento “návrat k rukodělným kořenům“ má v dnešní přetechnizované době své kouzlo.

autoři: Ivana Veselková , Susana
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.